Hlavní navigace

Léky pouze na občanku

Helena Singerová

Léky na utišení bolesti a proti chřipce, tedy ty, které obsahují pseudoefedrin, zneužívají stále častěji narkomani. Odhadem milion balení uvedených pilulek putuje každoročně na výrobu drog, zejména pervitinu. Proto bude Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) shromažďovat veškeré údaje o využívaných lécích. Ovšem nejen o těch, které předepsal lékař na recept, ale i o těch, které si mohou lidé koupit volně. Léky budou tudíž lékárníci vydávat pouze tzv. na občanku nebo kartičku.

Doba čtení: 1 minuta

lekyLéky na utišení bolesti a proti chřipce, tedy ty, které obsahují pseudoefedrin, zneužívají stále častěji narkomani. Odhadem milion balení uvedených pilulek putuje každoročně na výrobu drog, zejména pervitinu. Proto bude Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) shromažďovat veškeré údaje o využívaných lécích. Ovšem nejen o těch, které předepsal lékař na recept, ale i o těch, které si mohou lidé koupit volně. Léky budou tudíž lékárníci vydávat pouze tzv. na občanku nebo kartičku.

Problémy budou mít ovšem i skuteční pacienti z většiny slušných lidí. Budou se muset pokaždé prokazovat dokladem totožnosti. Ztížení prodeje uvedených léků má pro ně ještě jeden nepříjemný dopad: opravdu nemocný člověk si již nemůže poslat do lékárny nikoho z okruhu svých blízkých, tak jak to bylo do nynějška běžné, ale bude si muset lék vyzvednout vždy sám, přestože bude mít například teplotu a bude sotva stát na nohách kvůli bolesti celého těla.

Cely článek najdete na serveru Aktuálně.cz.

Foto: SXC