Hlavní navigace

Kvalitní školní batohy jsou důležité nejen pro zdravá záda

Sdílet

 Autor: Bagmaster
Vyvíjející se dětský organismus je citlivý a nevhodné zatěžování může zadělat na zdravotní problémy, které budou člověka provázet po celý život. Školní taška je jednou z věcí, jejíž výběr by rodiče neměli podcenit.

Na kvalitní batoh je důležité dbát v každém věku dítěte

„Kvalitní batoh by měl mít pevnou konstrukci, musí být lehký a popruhy dostatečně široké. Nesmí tísnit v oblasti šíje – to děti zvláště nepříjemně vnímají a reflexně jim to způsobuje zvýšení svalového napětí a tedy i dekompenzaci správného držení těla – ramena jsou pak přitažená k hlavě a dopředu, celé tělo se pak předklání. Důležité je i rozložení hmotnosti v batohu. Všechny parametry jsou vysoce individuální, není od věci konzultovat problém s lékařem nebo s fyzioterapeutem, který dítě prohlédne,“ vzkazuje rodičům malých školáků rehabilitační lékař Karel Pitr.

Daniel Klíma, zástupce společnosti Bagmaster, radí: „Pod pevnou konstrukcí si představme batoh, který např. nevypadá jen jako stahovací pytlík nebo nemá záda jen z jedné vrstvy látky apod. Lepší batohy se poznají podle tvarovaných zad s výplní.“

Podle lékaře může nevhodný batoh stát za takovými potížemi, které běžně očekáváme – bolesti v zádech, deformity páteře. Dále pak ale i za méně nápadnými – bolesti hlavy, nesoustředěnost, únava. Podotýká, že na kvalitní batoh je důležité dbát úplně v každém věku dítěte. „Každé dítě roste, největší riziko je určitě v období růstové akcelerace.“

„Nelze přesně říci, kolik batohů na českém trhu je nevhodných či vhodných. Ale je několik faktorů, které zákazníkům při výběru pomohou. Například nákup kvalitnějšího značkového batohu, nezaměňování školního a sportovního batohu, vybírat školní batohy s popruhy a ergonomicky tvarovanými zády a v neposlední řadě nakupovat batohy v místech, kde je personál schopný odborně poradit,“ uvádí Daniel Klíma a k ergonomicky tvarovaným zádům dále radí:„Ergonomicky tvarovaná záda nemusíte jako zákazník sám od sebe rozeznat – určitě to najdete napsané na štítku nebo u popisu batohu (v případě nákupu přes e-shop). Bývají to taková ta záda ´s výplní´, tvarovaná (nejsou plochá po celé ploše).“

Velikost (rozměry) školních batohů

  • Horní část školního batohu by neměla přesahovat linii ramen, dno batohu by nemělo být níže než linie boků.
  • Delší stranou by měl být batoh orientován dolů, tak aby nebránil školákovi v přirozeném pohybu.
  • Hloubka školního batohu by měla být kolem 21 cm. Do hlubší brašny se sice vejde více věcí, brašna pak ale táhne svou vahou školáka dozadu. Při vyrovnávání této protiváhy školák zbytečně zatěžuje svou krční páteř.

Zdroj: www.bagmaster.cz

Školní batoh má být lehký

Důležitým požadavkem na výběr školního batohu je nepochybně jeho hmotnost, která by měla být nízká. Roli zde hraje hned několik faktorů – například věk, výška, celková kondice či vzdálenost, na kterou se batoh nosí. Nelze tedy přesně říci, kolik by měl dětský batoh vážit. „Samozřejmě dnes, ve věku digitálních technologií, by jistě bylo možné leccos odlehčit. Podívejte se také, jestli dítě nenese v batohu zbytečnosti, a jak vypadá, když si batoh nasadí a chvilku nese,“ dodává MUDr. Pitr.

Dítě by se mělo naučit si batoh správně připravit. Těžší části se doporučují umístit co nejblíže zádům dítěte.

Hmotnost nenaplněných školních aktovek (batohů)

dle ČSN 79 6506 by hmotnost měla být:

  • pro první stupeň – maximálně 1200 g
  • pro druhý stupeň – maximálně 1400 g

Zdroj: www.bagmaster.cz

Popruhy by měly být utažené tak akorát – ani moc natěsno, ani navolno. Důležité je i hlídat nastavení stejné délky popruhů. Tato zdánlivá banalita, kdy jeden popruh je kratší, může vést až ke skolióze (lékařka radí, jak mohou rodiče vypozorovat, že jejich dítě má sklony k těmto potížím), protože jedna strana je více zatěžovaná. Rovněž nesprávné usazení batohu do výšky zatěžuje buď krční, nebo bederní páteř.

Školák na základní škole běžně vystřídá čtyři batohy

Podle MUDr. Pitra cena samozřejmě není jediným kritériem kvality batohu, i když může o lecčems napovídat. Tedy ne vždy nejdražší batoh znamená ten nejkvalitnější.„Cena batohů se většinou liší podle zvolených materiálů nebo počtu kapes/zipů a dalších ´vymožeností´. Ale je běžné, že dobré a kvalitní batohy stojí nad 1000 Kč. Běžně se zákazníci potkají s cenou 1500 Kč až 2000 Kč,“ doplňuje Daniel Klíma.

poporodni_deprese

Pro dítě musí být batoh samozřejmě atraktivní. Vy jako rodiče si dále všímejte, zda je snadno udržovatelný a má reflexní prvky.

Tato suma se jistě mnohým rodičům bude zdát vysoká, obzvlášť když vezmeme v úvahu, že s jedním školním batohem si na základní škole dítě rozhodně nevystačí. Batohů by mělo dítě, s ohledem na svůj vývoj, vystřídat hned několik. „U každého dítěte je to jiné. Obecně se ale batohy dělí na ty pro nejmenší školáky z 1.-3. třídy. Pak jsou tu větší školáci od 3.-5. třídy. Starší školáci už nosí většinou batohy studentské. Ve skutečnosti ale nejde o ročník, který dítě navštěvuje, ale o jeho postavu a především výšku. Určitě není nic neobvyklého, když se za devět let školní docházky vymění čtyři různé batohy,“ dodává Daniel Klíma.

Rozhodně by bylo chybou kupovat příliš velký batoh s tím, že dítě do něj doroste, protože za tuto „úsporu“ dítě zaplatí zdravotními problémy.

Odborná spolupráce:

MUDr. Karel Pitr

rehabilitační lékař

spolupracuje se společností Bagmaster (www.bagmaster.cz)

Autor článku

Psaní článků pro internetové magazíny se věnuje již od roku 2010. Na serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na zdravotní problematiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).