Hlavní navigace

Budou už sladkosti ve školách minulostí?

Sdílet

 Autor: depositphotos.com
Už loni měla platit vyhláška, která by konkretizovala, jaké potraviny do školních bufetů a automatů patří a jaké ne. Nestihlo se to a vypadá to, že ani do začátku příštího školního roku nezdravé potraviny ze škol nevyženeme. Zase.

Zítřejší zvonění bude to poslední v tomto školním roce. Ale ani dva měsíce prázdnin nebudou zřejmě stačit k tomu, aby ze škol zmizely automaty na nezdravé potraviny, tak jak to stálo v návrhu bývalého ministra školství Marcela Chládka. Ten navrhl změny sice už loni v březnu, vše za něj však musí dokončit nová ministryně školství Kateřina Valachová. A ta nasadila vysokou laťku. Tak vysokou, že se výrobci, dodávající potraviny do škol, bouřili a dožadovali snížení limitů na sůl, cukr i tuk, neb se jejich výrobky do nově vzniklých tabulek nevešly. Kde se vyhláška zasekla nyní?

Vyhláška je na stole Evropské komise

Výjimky, kterých se dožadovali výrobci mléčných výrobků, kteří nezapadli do nových doporučení, ale nejsou těmi jedinými, kteří zdržovali vydání vyhlášky. Teď je osud v rukou Evropské komise, která se návrhem prováděcí vyhlášky zaobírá. „V současné době probíhá notifikace vyhlášky o požadavcích na potraviny, pro které je přípustná reklama a které lze nabízet k prodeji ve školách a školských zařízeních. Po ukončení notifikačního procesu bude vyhláška podepsána paní ministryní a poté vyjde ve Sbírce zákonů,“ napsali nám z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

K tématu: Ministerstva zaspala, stále neví, jaké potraviny ve školách zakážou

Předpokládaný termín vydání vyhlášky je 1. září 2016. Jenže vyhláška počítá s tří měsíčním přechodným obdobím, v rámci kterého provozovatelé automatů či bufetů budou muset upravit sortiment nabízených potravin. I kdyby se tedy předpokládaný termín vydání vyhlášky stihl, do konce listopadu si děti nezdravé potraviny budou moci ve školách koupit. Přičemž podle návrhu prováděcí vyhlášky se potraviny zařazené do programu „Mléko do škol“ budou moci ve školách a školských zařízení nabízet k prodeji, prodávat nebo na ně umísťovat reklamu do 31. července 2017. Ať už podmínky splňují, či nikoliv.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).