Hlavní navigace

Křečové žíly se dají bezbolestně léčit zatavením

28. 12. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
Léčba křečových žil zatavením méně bolí, člověk jde také dřív do práce než při klasickém odstranění křečových žil. Jen to má „malý“ háček: zákrok je finančně náročný.

Zhruba dvě stě lidí podstoupilo v Nemocnici Na Homolce během tří let speciální léčbu křečových žil, kdy se špatná žíla zataví teplem. Zdrojem je radiofrekvenční nebo laserová energie. Výhodou oproti klasické operaci je malá bolestivost a rychlý návrat do běžného života.

„Náklady pojišťovny nehradí, pacient dá za jednu nohu 15 600 korun,“ řekla agentuře ČTK mluvčí nemocnice Jitka Kalousková. Křečové žíly má ve věku nad 60 let každý druhý člověk, častěji ženy. Vliv má dědičnost, opakovaná těhotenství, dlouhé stání a sezení. Typickým příznakem je pocit těžkých nohou, napětí v nich a otoky. Kůže může ztmavnout, mohou se objevit záněty, ekzémy či bércové vředy.


Autor: Spiderveins.biz

Křečové žíly má ve věku nad 60 let každý druhý člověk

Příčinou obtíží je to, že jednocestné chlopně v povrchových žilách nohou se přestanou řádně uzavírat a propouštějí krev zpět. Žíly se protáhnou, vytvářejí provazce, vyboulí se a ztloustnou. „Cévní chirurg zhodnotí při ultrazvukovém vyšetření anatomické poměry žilního řečiště, funkce chlopní a změny toku krevního proudu v žilách. Stanoví, jaký typ léčby je pro pacienta nejvhodnější,“ řekl chirurg Karel Bartík, který novou metodu na Homolce zavedl.

Nová metoda není pro každého

Upozornil, že není vhodná pro každého. Pokud má nemocný žíly příliš široké a vinuté, nedá se do nich laserová sonda zavést. Léčba bez operace spočívá v podání léků, které sníží napětí v žilách, odstraní otoky a zlepší stav kůže na nohou. Od obtíží pomáhají tlakové punčochy, stlačí povrchní žíly a krev proudí správně. Velké křečové žíly ale je podle Bartíka lépe odstranit operativně.

Více o nemoci: Křečové žíly (varixy)

Po klasické operaci může být pacient na neschopence i čtyři až šest týdnů, záleží na druhu povolání. Při laserové operaci se špatné žíly neodstraňují. Postupně se zavřou. Hmotu, v niž se žíla po zatavení promění, tělo časem rozloží. Jakmile se nemocná žíla zavře, ostatní zdravé cévy převezmou úlohu odvádět krev z nohou a obnoví se normální poměry odtoku krve. Pacient je po operaci v nemocnici den, nejvýš dva. Zhruba dva týdny musí nosit tlakové punčochy.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).