Hlavní navigace

Koronavirus v Praze: nová opatření. Roušky v obchodech a po půlnoci zavřeno

4. 9. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci v Praze přistoupí pražská hygienická stanice k dalším protiepidemickým opatřením. Oznámilo to dnes ministerstvo zdravotnictví.

Nejvýznamnějším lokálním ohniskem šíření nákazy koronavirem a onemocnění COVID-19 je za poslední týden hlavní město Praha. Aktuální situace podle oznámení ministra zdravotnictví vykazuje znaky komunitního přenosu.

Rizikové šíření nemoci zde v čase sílí, ve srovnání s předchozím týdenním obdobím dosahuje nárůstu o 38 %. Počet případů hlášených v Praze za 14 dní přepočtených na 100 tisíc obyvatel atakuje hranici 100.

„Případy bez vazby na známý zdroj nákazy se ve sledovaném období pohybuje okolo hranice 30 % z celkového počtu hlášených případů. S ohledem na nárůst případů je však i počet případů bez známého zdroje nákazy vyšší než v minulém hodnoceném období. Vzhledem k vysokému počtu diagnostikovaných případů a tím souvisejících indikací k laboratornímu vyšetření u epidemiologických významných kontaktů očekáváme další zvýšené denní přírůstky v následujících dnech,“ hodnotí situaci v Praze ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.

Ministerstvo proto oznámilo nová opatření pro Prahu:

Nová opatření v Praze od 9. září

Uzavření hospod po půlnoci

Od středy 9. září 2020 bude omezena přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb v čase mezi 0.00 hodin a 6.00 hodin, s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost (například zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních služeb a sociálních služeb, ve vězeňských zařízeních). Opatření se nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb (například provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny).

Roušky v obchodech a dalších vnitřních prostorech

Od stejného data, tj. 9. září, začne platit povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorech provozoven určených pro prodej zboží a ve vnitřních prostorech staveb, které s nimi funkčně souvisí (např. chodby v nákupních centrech), určených pro přítomnost zákazníků, a to v době, kdy slouží pro tento účel.

Roušky ve společných prostorech škol

Od 14. září bude zavedena povinnost nošení roušek také ve společných vnitřních prostorech škol (ZŠ, SŠ a VŠ), například na chodbách, s výjimkou mateřských škol. Povinnost nosit roušku se nevztahuje na učebny, třídy, tělocvičny a kabinety.

Kde i nadále platí povinnost nosit roušky

MHD, nádraží, letiště

Nadále platí již dříve zavedená povinná ochrana úst a nosu ve veřejné dopravě včetně MHD a taxislužby, ve všech prostorech podzemní dráhy – placený prostor metra přístupný cestujícím, ve všech vnitřních prostorech nádražních budov určených pro veřejnost a ve všech vnitřních prostorech budov areálu Letiště Václava Havla.

Zdravotnická zařízení

Platí pro zařízení zdravotních a sociálních služeb (nemocnice, ambulance, polikliniky, domovy pro seniory, stacionáře, lékárny a další zařízení).

Úřady

Pro všechny místnosti určené pro kontakt s veřejností v době, kdy slouží pro tento účel, dále ve volebních místnostech.

Vnitřní hromadné akce

Nadále platí pro hromadné akce nad 100 osob pořádané ve vnitřních prostorech.

K situaci v hlavním městě ministerstvo rovněž uvedlo, že i nadále jsou případy z větší části zaznamenávány u mladší a střední generace, s převážně asymptomatickým nebo mírným průběhem onemocnění. „Ale je již patrný nárůst případů ve zranitelných skupinách obyvatel, a to o 7 % oproti předcházejícímu období. U případů, u nichž je prokázán zdroj nákazy, mají nejčastěji souvislost s výskytem v rodině nebo na pracovišti, či s návštěvou společenských a sportovních akcí. Nadále je pozorován významný záchyt u zahraničních pracovníků, případně zahraničních turistů (samoplátců) nebo u osob navracejících se ze zahraničí,“ uvádí MZ ČR.

Situace se může nadále měnit, pro aktuální informace a celé znění opatření včetně výjimek sledujte webové stránky pražské hygienické stanice nebo web ministerstva zdravotnictví koronavirus.mzcr.cz.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).