Hlavní navigace

Konec igelitek v obchodech? Brusel je chce zakázat

Redakce

Evropská komise táhne do dalšího boje, na jehož konci má být úplný zákaz používání jednorázových igelitových tašek. Opatření by se mělo týkat všech zemích Unie, včetně Česka. Komise proto spustila pro lidi speciální online poradnu, ve které se lidé a firmy mohou k zákazu igelitových tašek do 9. srpna vyjádřit a také navrhnout možnosti, jak celou situaci řešit, informuje server Aktuálně.cz.

Doba čtení: 1 minuta

Evropská komise táhne do dalšího boje, na jehož konci má být úplný zákaz používání jednorázových igelitových tašek.

Opatření by se mělo týkat všech zemích Unie, včetně Česka.

Komise proto spustila pro lidi speciální online poradnu, ve které se lidé a firmy mohou k zákazu igelitových tašek do 9. srpna vyjádřit a také navrhnout možnosti, jak celou situaci řešit, informuje server Aktuálně.cz.

„Před 50 lety jsme o jednorázových plastových taškách téměř neslyšeli. Nyní je používáme pár minut a znečišťují naše prostředí na desítky let,“ uvedl eurokomisař pro životní prostředí Janez Potočnik. Podle něj existují hlasy volající po změně této situace. „Proto se díváme na všechny možnosti, včetně celoevropského zákazu plastových tašek,“ dodal.

Komise uvedla, že každý Evropan spotřebuje ročně v průměru asi 500 tašek. Ty přitom mohou v přírodě zůstat po desítky až stovky let. Většinu z nich přitom lidé použijí jen jednou. V roce 2008 se v Evropě vyprodukovalo 3,4 milionu tun plastových tašek. To je zhruba ekvivalent váhy dvou milionů osobních automobilů.

Některé země Unie už tašky zakázaly úplně nebo je začaly zdaňovat.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz.

Čtěte také: články na téma NAKUPOVÁNÍ