Hlavní navigace

Klíšťata jsou letos nebývale drzá, stále se však dá očkovat

22. 7. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
Klíšťata v letošním roce útočí s nečekanou silou, své o tom už ví exministr Martin Bursík, který skončil po kousnutí klíštětem v nemocnici. Lékaři však tvrdí, že se stále můžeme očkovat.

Aktivita klíšťat je letos trvale vysoká, opakovaně dosahuje nejvyšších stupňů devět a deset, kdy je na vycházkách do přírody repelent nezbytný, nemá se vstupovat do listnatých a smíšených lesů mimo zpevněné cesty a je nutno kůži pravidelně kontrolovat a případné klíště hned vytáhnout.

Z dat Státního zdravotního ústavu za roky 1993 až 2010 vyplývá, že nejvíc případů klíšťové encefalitidy je v červenci, vysoký počet je v červnu a srpnu, píše agentura ČTK. Zvýšená nemocnost přetrvává až do září.

V Plzeňském kraji aktuálně stoupl počet nemocných klíšťovým zánětem mozku oproti stejnému období loňska na trojnásobek, v Olomouckém kraji na pětinásobek. Vysokou aktivitu klíšťat odborníci čekali vzhledem k příznivým klimatickým podmínkám pro vývoj těchto parazitů.

Se stupněm aktivity klíšťat stoupá riziko nákazy klíšťovým zánětem mozku nebo lymskou boreliózou, proti které očkování není. Počty nakažených klíšťat se zjišťují praporkováním, kdy hygienici procházejí s pruhy světlé látky loukami a nachytaná klíšťata vyšetřují. V českých podmínkách jsou klíšťata aktivní od dubna do října, za sněhu a mrazu je riziko nulové.

Očkování je stále možné

Očkovat proti klíšťovému zánětu mozku se dá i v teplých měsících roku, kdy jsou klíšťata aktivní, tvrdí výrobci. Někteří lékaři s nimi souhlasí, jiní jsou proti. Pediatr Milan Kudyn si myslí, že očkovat se má jen v zimě, protože mezi první a druhou dávkou, kdy ještě nenastoupí ochrana, člověk může klíště mít. U dětí je podle něj problém držet je dva týdny doma, aby se s klíštětem nesetkaly.

Naopak očkování proti klíšťovému zánětu v sezoně radí pediatr Petr Žáček. „Obavy ze zhoršení nemoci v případě, že se klíště přisaje po podání první dávky, se nepotvrdily. Proto není žádné sezonní omezení,“ tvrdí.

Děti do tří let by vakcínu neměly dostat

Kudyn radí děti na výlety do přírody chránit, ponožky a oblečení by měly mít postříkané repelentem. Osvědčil se i vitamínu B, mění pot tak, že klíštěti smrdí. Po vycházce je nutno prohlédnout tělo a klíšťata vyjmout.

Současné očkovací látky jsou podle výrobců i pro děti od jednoho roku věku. Podle Kudyna je lépe počkat do tří let, protože v prvních letech života dostávají děti řadu důležitějších očkování. „Rodičům to vysvětluji, a když na vakcinaci trvají, posílám je do očkovacího centra,“ řekl Kudyn.

Ve standardním schématu očkování je druhá dávka jeden až tři měsíce po první, třetí za pět až 12 měsíců nebo devět až 12 měsíců, záleží na typu vakcíny. Ochrana nastupuje do 14 dní po první dávce, přetrvává tři roky po kompletním očkování, podle některých studií i osm až deset let. Cena dávky je mezi 400 až 500 korunami podle typu a formy vakcíny.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).