Hlavní navigace

Když muž zahýbá, ale ne s milenkou

12. 1. 2010

Sdílet

„Eva sedí doma a přemýšlí, kde je její manžel…“ Tak všedně začíná první čtenářský příběh z našeho nového seriálu. Výchozí banální situace, standardní průběh a zakončení? Je taky běžné, nebo nás i dnes ještě pobuřuje?

Eva seděla ve svém oblíbeném křesle a už potřetí se snažila začíst se do knížky. Nešlo to. Myšlenky se jí pořád vracely k Martinovi. Bylo jedenáct večer a on se pořád nevrátil z posilovny. V úterý přišel z posilovny o půlnoci, den předtím ještě později. Nervózně si omotávala vlasy kolem prstu a poklepávala nohou o parkety. Byla rudá vztekem. Počtvrté přečetla první odstavec a pak to vzdala.

trojice

Zavolala své nejlepší kamarádce Magdě a oznámila co nejracionálnějším hlasem: „Martin má milenku.“ Hodinu spolu probíraly fakta, důkazy a časovou linii. Už půl roku chodí do posilovny, ale není to na něm ani trochu vidět. Za poslední dva měsíce mu dvakrát uletělo letadlo ze služební cesty a musel se kvůli tomu vrátit o den později. Bývá myšlenkami jinde.

Už jednou se ho zeptala, jestli má milenku. Zděšeně se na ni podíval a řekl: „Milenku? Já? To teda fakt nemám.“ Eva mu nevěřila. Pomalu začínala mít dojem, že se z ní stává jedna z těch podezíravých, paranoidních manželek, kterou nikdy nechtěla být.

Co sex?“ zeptala se jí Magda. „Sex dobrý,“ řekla Eva. „To mě na tom mate.“ „Chlapi můžou pořád, i když mají milenky. Naopak, někdy je milenky nastartujou tak, že si to manželky nemůžou vynachválit,“ řekla Magda. Obě se tomu zoufale zasmály. Evin smích plynule přešel v slzy.

Já už takhle dál nemůžu žít. Mám pocit, že se zblázním. Až přijde, tak na něj udeřím,“ řekla Eva a položila telefon. Převlékla se z pyžama do džín a obtaženého trička. Vyfoukala si vlasy a namalovala si oči. Chtěla vypadat co nejlépe, až jí řekne, že se zamiloval do osmnáctileté modelky. Chtěla, aby toho litoval. Nikdy si nemyslela, že tohle bude muset řešit už čtyři roky po svatbě; jako atraktivní, štíhlá, osmadvacetile­tá holka.

Anketa

Ranila by vás nevěra vašeho partnera / partnerky víc, pokud by se jednalo o homosexuální vztah?

Martin přišel kolem půlnoci a byl překvapený, že vidí Evu oblečenou v křesle, s knížkou na klíně.
Ahoj, miláčku, ty ještě nespíš?“ řekl a dal jí pusu na přivítanou. „Sluší ti to. Nový tričko?“ „Kde jsi byl?“ zeptala se Eva. „V posilovně.“ „Tam jsem volala a řekli mi, žes odešel kolem devátý.“ „Pak jsem se ještě stavil v kanceláři.“ „Nelži mi a nedělej ze mě husu. Máš milenku.“ „Nemám milenku. Přísahám.“ Znělo to divně. „Tak mi řekni pravdu. Kde jsi teda byl a cos tam dělal?

Martin si sedl na zem vedle ní a dlouze se díval do podlahy. Pak dal hlavu do dlaní. Pomalu začal povídat o tom, jak v posilovně poznal Mirka. A jak spolu začali trávit víc a víc času.

Chceš mi říct, že máš milence?“ zeptala se Eva vyděšeně. Martin neodpovídal.

V číslech: Letos bude již tisíc registrovaných párů gayů a leseb

Milence? Milence!“ odpověděla si Eva a nevěděla, co říct dál. Dívala se z okna a bylo jí jasné, že tímhle okamžikem se její život definitivně změnil. Na osmnáctiletou modelku byla připravená, na milence ne. Tohle bylo stokrát horší než milenka. Její manžel je gay. Jak to mohla nepoznat? Mělo jí být podezřelé, že rád nakupuje? Že používá gel na vlasy? Že dobře vypadá? Že jí pochválí každé nové tričko? Všechny kamarádky jí takového manžela záviděly.

Martin stále seděl na zemi a čekal, až Eva promluví. „Stěhuju se k rodičům,“ řekla a šla si balit věci. Martin se ji snažil přesvědčit, aby se s ním nerozváděla. Navrhoval, že by mohli mít otevřené manželství. On by toleroval aféry jí, ona zas jemu.

Nechci se rozvádět,“ opakoval Martin. „Proč chceš být proboha ženatý, když jsi gay?“ ječela na něj Eva. „Já nechci být gay. Nechci, aby to všichni věděli,“ řekl Martin. „Chci mít normální život. Rodinu, děti.

K tématu: Jsou pro nás homosexuálové normální? Nebo se přetvařujeme?

Tak na to si musíš najít nějakou ještě naivnější krávu,“ řekla Eva a zabouchla za sebou dveře do koupelny. Když se odličovala, přistihla se, že si oddychla. Osmnáctiletou modelku by musela brát jako osobní konkurenci. Na Mirka žárlit nemohla. Mirek byl mimo všechny konkurenční kategorie.

(Jména byla kvůli zachování anonymity změněna.)

Láska

Máte-li výjimečný a silný příběh lásky, o který se chcete podělit, napište nám na adresu laska2010@vita­lia.cz.

Mějte prosím na paměti, že aby váš příběh mohl být publikován, musí být opravdu váš – ne vaší kamarádky, souseda nebo kolegyně z práce. V případě, že váš příběh budeme mít zájem publikovat, spojíme se s vámi. Chápeme, že témata lásky jsou citlivá, a proto můžeme v zájmu zachování anonymity vaše jméno v článku změnit.

Ilustrační foto: agentura SXC

Autor článku

Cestovatelka, novinářka, pravidelná spolupracovnice serveru Vitalia.cz, autorka Newsweeku, New York Times, Reflexu, Respektu a Lidových novin

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).