Hlavní navigace

Kávou se můžete v práci opařit „výhodně“

12. 5. 2010

Sdílet

Opaříte-li se v práci kávou či čajem, pak se může a nemusí jednat o pracovní úraz. Rozhodovat bude například to, jestli jste to dostali příkazem od nadřízeného.  Zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci, za podmínek stanovených zákoníkem práce, za škodu vzniklou mu pracovním úrazem, jestliže škoda vznikla při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Za takový úkon v přímé souvislosti s výkonem práce se sice považují úkony obvyklé v době přestávky v práci na jídlo a oddech konané v…

Opaříte-li se v práci kávou či čajem, pak se může a nemusí jednat o pracovní úraz. Rozhodovat bude například to, jestli jste to dostali příkazem od nadřízeného. 

Zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci, za podmínek stanovených zákoníkem práce, za škodu vzniklou mu pracovním úrazem, jestliže škoda vznikla při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Za takový úkon v přímé souvislosti s výkonem práce se sice považují úkony obvyklé v době přestávky v práci na jídlo a oddech konané v objektu zaměstnavatele, nikoliv však stravování.

Pracovním úrazem také není úraz, který se zaměstnanci přihodil na cestě do zaměstnání a zpět. V případě pracovního úrazu musí zaměstnavatel zaměstnance odškodnit (zaměstnavatelé jsou pro tyto případy ze zákona pojištěni).

O kávě: Češi chtějí svého turka

Devět z deseti šálků u nás je „kafe s lógrem“. Víte, že český turek nemá s pravou tureckou kávou skoro nic společného?

Situace vedoucí k pracovnímu úrazu mohou být velmi rozmanité. V praxi není dosud zcela jasné, jak je to třeba právě v uvedených případech, kdy se přihodí úraz opařením horkou (vařící) vodou při vaření kávy nebo čaje.

Jaká je definice pracovního úrazu, kdy máte nárok na odškodnění a kdy máte smůlu? Čtěte v článku Kávou se můžete v práci opařit „výhodně“. Důležité je, kdo požádal o její vaření na serveru Měšec.cz.

K tématu: Zranili jste se v práci? Ne vždy máte nárok na odškodnění

Za pracovní úraz vám musí zaměstnavatel poskytnout odškodnění. Jenže své odpovědnosti se může zprostit, nebo vás označí za lehkomyslné a peníze sníží. 

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).