Hlavní navigace

Jídla s nádechem exotiky: je cizí vždycky lepší?

7. 2. 2011

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
FEJETON – Co nás nutí neustále zkoušet neznámá a exotická jídla? Proč jsme se za minulého režimu tolik chtěli cpát banány a pomeranči a co nám z této doby zbylo v hlavách?

To, co je pro nás neznámé, nás obvykle láká, a co se týče jídla, tak to platí dvojnásob. Co není běžně dostupné, za to jsme schopni utrácet velké peníze.

Kolik je u nás restaurací, které se specializují na tradiční českou kuchyni? A kolik je to restaurací italských, čínských a dalších? Pro našince je prostě zahraniční jídlo hitem, trvá to dlouhodobě, během komunismu se u Čechů tyto sklony jenom prohloubily. Pamatujete si, jak jednoduchá byla volba v restauraci, když byly na výběr knedlíky nebo rýže?

Móda panuje i v kuchyni

Cizí jídla zkoušíme i teď, a to i když nám mnohdy nechutná a vlastně bychom se spokojili s tradičním českým jídlem, na které jsme zvyklí.


Autor: Ivana Dvorská

Třeba takové sushi, není to nic, na co jsme zvyklí, mnohým z nás to vůbec nechutná, ale přesto jde o módní a populární záležitost.

Nutkání jíst indické kari, thajské pálivé polívky a balkánské karbanátky je silnější, než si myslíme. Jen málokdy utíkáme k naší tradiční kuchyni, zahraničních pochoutek jsme se ještě zdaleka nenabažili.

Jíte rádi neznámá a exotická jídla?

Potraviny – cestovatelé

Někteří odborníci tvrdí, že bychom měli jíst místní jídla z místních surovin. Dokázali bychom ale zapomenout na banány a pomeranče, které máme stále zařazená mezi luxus?

Co je takhle nahradit jablky a malinami? Asi by to nešlo, hlavně když se na trhu objevují stále nové a nové druhy ovoce, které jíme poprvé v životě. Když je něco poprvé, je to také do určité míry zvláštní a vyhledávaný zážitek. Dovozci potravin nám neustále nabízejí nová a nová lákadla, pro která zapomínáme na domácí suroviny, které pro změnu vyvážíme jinam. 

Potraviny procestují celý svět, než jsou konečně zkonzumovány. Nemluvě o tom, že se při tom plýtvá zdroji a penězi, tak je to více než nelogické. Ještě jednou se musím zeptat, zda je skutečně nutné, abychom jedli exotické ovoce místo jablek a jahod? A když už to musíme zkoušet, tak proč v tak obrovském množství? Určitě existují rodiny, kde se sní více banánů než jablek.

Víte, co to je?
Autor: SXC

Víte, co je třeba tohle?

Otázkou je, zda si zahraniční jídlo a suroviny kupujeme kvůli tomu, že je to známkou určitého společenského postavení (bezdomovci přece jen za jídlo utrácejí méně, že) nebo otázkou chutí.

Opravdu nám cizí jídlo chutná více? U mě osobně je to jak kdy. Některé cizí jídlo mi vyloženě chutná a asi bych ho i vyměnil za domácí tradiční stravu, jindy jsem vyloženě zklamán. Ale tak jako většina ostatních často zkouším a nezůstávám věrný pouze a jenom domácímu jídlu a surovinám.

U sousedů to vždycky mají lepší

Původně jsem chtěl lobovat za podporu domácího zboží (ano, i jídlo je pouhé zboží), ale je jasné, že by to bylo marné snažení. Pokud dáváte přednost cizokrajným potravinám, máte k tomu jistě své důvody, ať už jsou jakékoliv. Nezapomínejte ale, že mnohdy je to domácí lepší než to zahraniční.


Autor: Isifa.cz

Máme v hlavách zakódováno, že to cizí je vždycky lepší, což je bohužel blud. Stačí připomenout populární scénu z filmu, kdy se má chlapec rozhodnout, zda si vybere domácí či americkou krabičku sirek. Sirky jsou stejné, přesto dostává přednost zahraniční výrobek. Často je to stejné i v případě jídla, a to je to české mnohdy lepší.

Co si takhle nechat exotiku pro fázi testů a experimentů a většinu jídla obstarávat z domácích zdrojů? Nehledě na to, že to pomůže místním producentům potravin a ostatně i podnikatelům a firmám vůbec. A co na to lékaři? Ti by nejspíš také byli pro to, abychom náš středoevropský žaludek zbytečně netrápili tím, na co není zvyklý…

Jaký je váš vztah k exotickým pokrmům a surovinám?

Nakupujte na trhu! Přehled farmářských trhů na celý týden najdete vždy v pondělí na Vitalia.cz včetně plánů na jarní období.

Najděte si FARMÁŘSKÝ TRH přímo vám na míru! 

Autor článku

Autor je kromě jiného internetový publicista, více informací najdete v jeho profilu na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).