Hlavní navigace

Jaký je nejzdravější způsob vaření vajec?

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Vejce jsou levné, ale neuvěřitelně výživné jídlo. Obsahují relativně málo kalorií, zato jsou nabitá bílkovinami, vitamíny i různými stopovými prvky. Způsobem, jakým je připravujete, přitom můžete ovlivnit jejich nutriční hodnotu.

Vajíčka jsou chutná a velmi univerzální. Mohou být připravována mnoha různými způsoby a lze je snadno kombinovat s jinými zdravými potravinami, jako je třeba zelenina.

Nutno tepelně upravit…

Tepelná úprava činí vejce bezpečnějšími, protože při vysoké teplotě se zničí případné choroboplodné zárodky, a navíc dělá některé živiny lépe využitelnými. Jedním z příkladů mohou být bílkoviny.

Studie prokázaly, že se při zahřátí stávají snáze stravitelnými a že lidské tělo může využít až 91 % bílkovin z tepelně upravených vajec, zatímco ze syrových pouze 4 %. Má se za to, že k této změně dochází, protože teplo způsobuje strukturální změny ve vaječných bílkovinách.

Vejce jsou rovněž dobrým zdrojem biotinu, který je důležitý při metabolismu cukru a tuků. Je také znám jako vitamín B7 nebo vitamín H a tepelná úprava usnadňuje jeho vstřebávání.

Úprava při vysoké teplotě má také stinné stránky

Ale každá mince má dvě strany, a platí to i o tepelné úpravě. Ačkoliv některé živiny dělá stravitelnějšími, jiné může poškodit. Není to nic neobvyklého, děje se to u většiny potravin.

Když se vědci zaměřili na tento jev u vajec, přišli na to, že může dojít ke snížení obsahu vitamínu A přibližně o 17–20 % a k výraznému snížení počtu antioxidantů.

Dále zjistili, že běžné způsoby tepelné úpravy vajec včetně přípravy v mikrovlnné troubě, vaření a smažení snížily množství některých antioxidantů o 6–18 %.

Celkově se ukázalo, že kratší doba tepelné úpravy, a to i při vysokých teplotách, dovoluje vejcím uchovat více živin. Výzkum srovnal pečení po dobu čtyřiceti minut se smažením či vařením po kratší dobu. V prvním případě může dojít ke ztrátě až 61 % vitamínu D, ve druhém je to jen 18 %. Přes tyto poznatky vejce dále zůstávají stále velmi bohatým zdrojem vitamínů, antioxidantů a vysoce kvalitních bílkovin.

Vysoké teploty způsobují oxidaci cholesterolu

Je známým faktem, že žloutky obsahují značné množství cholesterolu. Když se upravují při vysokých teplotách, může navíc docházet k jeho oxidaci a tvorbě látek, známých jako oxysteroly. Ty a oxidovaný cholesterol jsou spojeny se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění.

Důležitou informací však je, že studie neprokázaly souvislost mezi konzumací vajec a zvýšeným rizikem kardiovaskulárních nemocí u zdravých lidí.

Je také třeba mít na paměti, že cholesterol ve stravě podle odborníků nemusí nutně zvyšovat hladinu cholesterolu v krvi. Naše játra totiž denně produkují dostatek cholesterolu. Pokud se zvýší jeho příjem ve stravě, pak dochází k jeho menší produkci v našem organismu.

Nicméně odpověď na konzumaci vajec se u různých lidí liší. U sedmdesáti procent nezvyšují cholesterol vůbec, ve zbývajících třiceti procentech mohou mírně zvýšit hladinu celkového a LDL („škodlivého“) cholesterolu. Pokud se podíváme na vejce a HDL („dobrý“) cholesterol, jehož vyšší hladina je spojena s nižším rizikem kardiovaskulárních chorob a dalších zdravotních problémů, jsou vejce skvělým způsobem, jak v těle zvýšit jeho hladinu. Během jedné ze studií na toto téma po konzumaci dvou vajec denně po dobu šesti týdnů došlo ke zvýšení hladiny HDL cholesterolu o desetinu.

Tipy na zdravou úpravu vajec

Vejce jsou výživná a dodají tělu spoustu cenných živin, takže by bylo chybou vyřadit je z jídelníčku. Zaměřte se proto na zdravější způsoby jejich úpravy a konzumace.

Vařená nebo sázená vejce neznamenají žádné kalorie navíc, tudíž váš pokrm bude mít mnohem menší kalorickou hodnotu než smažená nebo míchaná vejce či omeleta.

Vhodné je vejce kombinovat se zeleninou, což znamená chutnější pokrm, více vlákniny a vitamínů.

Pro smažení vybírejte olej, který je stabilní při vysokých teplotách.

Při nákupu vajec se snažte zaměřit na co nejvýživnější vejce, která si můžete dovolit. Jejich nutriční kvalitu může ovlivnit řada faktorů, včetně způsobu chovu a výživy slepic. Obecně se má za to, že vejce z volného chovu jsou nutričně kvalitnější než vejce z klecového chovu.

Galerie: Otřesný život nosnic v klecích

Pamatujte také na to, že čím déle a při vyšší teplotě vejce upravujete, tím více živin můžete ztratit, a naopak zvýšit množství oxidovaného cholesterolu, což platí zejména pro smažení.

Z výše uvedených důvodů se jeví jako nejzdravější vejce vařená „naměkko“ či „natvrdo“. Tento způsob úpravy také není zdrojem dalších zbytečných kalorií.

Vejce co nejzdravěji

  • Nejzdravější jsou vejce vařená „naměkko“ či „natvrdo“.
  • Vajíčka „naměkko“ či „natvrdo“ jsou nejvýhodnější i z pohledu spotřeby kalorií.
  • Tepelná úprava vajec je nutná, ale neměla by být příliš dlouhá.
  • Při kratší době tepelné úpravy, a to i při vysokých teplotách, se uchová více živin.

Nicméně ani jiné způsoby úpravy vajec nepředstavují výrazně zvýšené riziko, takže odborníci doporučují pochutnat si na vejcích, upravených takovým způsobem, jak je máte nejraději. A to bez toho, abyste si příliš lámali hlavu drobnými rozdíly, protože výživová hodnota vajec vždy převáží nad jejich možným negativním dopadem na lidské zdraví.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinářka na volné noze se zkušenostmi z tištěných i online titulů. V současné době pracuje pro vlastní portfolio klientů. K tematice zdraví a zdravého životního stylu má blízko díky původní profesi zdravotnického pracovníka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).