Hlavní navigace

Jaká pravidla platí pro nákup potravin přes internet?

5. 8. 2010

Sdílet

Business server Podnikatel.cz zjišťoval podmínky, které platí pro obchodování s potravinami na internetu.  „Pro e-shopy neexistují žádná specifická pravidla, která by tento prodej potravin odlišovala od prodeje v kamenných provozovnách,“ uvedla pro server Podnikatel.cz Drahomíra Homolková z Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje. „Musí být vždy zachována bezpečnost potravin z hlediska možného ohrožení zdraví spotřebitelů, musí být zachovány podmínky značení, skladování i podmínky…

Business server Podnikatel.cz zjišťoval podmínky, které platí pro obchodování s potravinami na internetu. 

„Pro e-shopy neexistují žádná specifická pravidla, která by tento prodej potravin odlišovala od prodeje v kamenných provozovnách,“ uvedla pro server Podnikatel.cz Drahomíra Homolková z Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje. „Musí být vždy zachována bezpečnost potravin z hlediska možného ohrožení zdraví spotřebitelů, musí být zachovány podmínky značení, skladování i podmínky zachování dob spotřeby nebo minimální trvanlivosti."

Nakupujete potraviny přes internet? A jste spokojeni?

Odpovězte v anketě a podělte se o své zkušenosti.

Při prodeji potravin v e-shopu musí obchodník mj. zajistit:

  • zdravotní způsobilost personálu
  • dodržování osobní hygieny zaměstnanců
  • správné skladování potravin podle požadavků výrobce
  • čistotu používaných prostor
  • bezpečnost potravin
  • aby prodávané potraviny vyhovovaly jakostním požadavkům
  • aby prodávané potraviny byly označené v souladu s předpisy

Obchodník by se mohl domnívat, že ve chvíli, kdy zboží expeduje (poštou, kurýrem apod.), nenese za něj další zodpovědnost. Mýlil by se. Za to, že se ke spotřebiteli dostane zboží v pořádku a že budou dodržena veškerá hygienická pravidla, odpovídá výhradně obchodník. "Za zachování bezpečnosti zasílané potraviny ručí vždy provozovatel (tedy ten, kdo potravinu zasílá),“ potvrzuje hygienička.

Distribuce zboží k zákazníkovi je proto další důležitou oblastí, kterou musí obchodník zvážit a uspokojivě vyřešit. Jedna z možností, kterou e-shopy využívají, je osobní vyzvednutí zboží na určeném odběrném místě. To však zároveň částečně popírá smysl nákupů přes internet, protože pro zákazníka pak vyjde nastejno, zda nakoupí v e-shopu (a pro zboží si stejně půjde nebo pojede) nebo nakoupí rovnou v kamenném obchodě. Jindy si lze sjednat doručení do domu, ale na přesný den a hodinu – zákazník si tak doma převezme zboží osobně a nehrozí, že by zboží putovalo v nevyhovujících podmínkách, případně týden leželo nevyzvednuté na poště.

Více najdete na serveru Podnikatel.cz.

Máme pro vás novinku – katalog trhů s mapami, vyhledáváním, hodnocením. Najděte si FARMÁŘSKÝ TRH přímo vám na míru! 

Můžete také hodnotit jednotlivá tržiště nebo vkládat vaše tipy a postřehy.

Hledáte trh páteční v okolí Prahy? Sobotní na Moravě? Najdete ho v našem katalogu! Pomozte nám ho doplňovat a vylepšovat.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).