Hlavní navigace

Jak zatočit s úpornými moluskami

5. 4. 2012

Sdílet

Zbavit dítě molusek, malých pupínků podobných bradavicím, je dost těžké. V některých rodinách se nákaza vleče měsíce či dokonce roky. Co s nimi?

Začíná to většinou nenápadně. „Mami, já tady mám takový pupínek, svědí mě to,“ postěžuje si dítě a rodič má tendenci odvést pozornost jinam, protože většina podobných vyrážek skutečně zmizí sama od sebe, když je dítě přestane škrábat a myslet na ně. Ale ne tak molusky.


Autor: Wikimedia / E van Herk

Molusky se často pletou s bradavicemi

Za těmito pupínky, které připomínají bradavice, ale na rozdíl od nich mají pravidelný polokulovitý tvar s propadlým prostředkem – jakýmsi pupíkem – stojí totiž virová infekce, a proto není snadné se jich zbavit. A přitom je boj s nimi na místě, protože molusky sice nebolí, ale svědí a mohou hnisat, pokud si je dítě rozškrábe.

Řeč je o dětech, protože právě mezi nimi se zřejmě kvůli tomu, že se této nákaze jejich imunitní systém ještě neumí bránit, šíří nejvíce. Na druhou stranu, imunitní systém se s nimi často naučí bojovat a u nemalé části nakažených chlapců a dívek nakonec molusky zmizí samy, jenže i to může trvat dva měsíce, stejně jako rok a půl. Spoléhat se však na to nedá, navíc po nich může zůstat zjizvená kůže.

Až několik set pupínků

Typické jsou hlavně mezi dětmi, které se věnují různým zejména vodním sportům, mají společné šatny a sprchy, ale od starších sourozenců nebo na hodinách plavání se mohou nakazit i kojenci či batolata. Jeden typ molusek se pro změnu šíří spíše mezi dospělými, protože se přenáší především pohlavním stykem.

Molusky neboli molluscum contagiosum způsobuje takzvaný poxivirus a jsou hodně nakažlivé, takže dítě, které je má, by nemělo například chodit do bazénů a podobně. Postižení jedinci jich přitom mohou mít na těle až několik set. Objevují se nejčastěji na nohách, trupu a břiše, ale také v místech kožních záhybů. Jejich velikost se pohybuje mezi jedním a pěti milimetry, ojediněle mohou být i větší. Asi u desetiny postižených jejich výskyt provází ekzém.

Co s moluskami?


Autor: Wikimedia / E van Herk

Molusky se objevují nejčastěji na nohách, trupu a břiše, ale také v místech kožních záhybů

S moluskami zamiřte ke kožnímu lékaři, dětský praktik si s nimi většinou nebude vědět rady a často vám ani nepotvrdí,že je skutečně o tuto infekci. Dermatologové ze všeho nejčastěji nadále doporučují mechanické odstranění molusek, které sice celkem zabírá, ale je hodně bolestivé a někdy pro dítě i ponižující, pokud má například molusky v tříslech a podobně.

Kožní lékařka Hana Lukešová nabízí rodičům, respektive jejich dětem co možná nejméně bolestivé odstranění molusek. „Předepíšu jim recept na znecitlivující mastičku, tu si vyzvednou v lékárně a nanáší se asi hodinu před odstraňováním molusek, které dítě pak necítí,“ vysvětluje lékařka, podle níž je právě mechanické odstranění pupínků jedinou skutečně účinnou metodou boje s nimi. Doporučuje „vymačkávání“ pupínků a to za pomocí lžičky, jejíž hranou dítě (případně dospělého) pupínku zbavíte. Nevím, jak by to probíhalo, v praxi si to moc představit neumím bez toho, aby dva dospělí dítě drželi.

To už mi přijde lepší metoda, kterou doporučila matka malé Anety, jíž se na těle udělalo několik set molusek. Rodiče ji však nechtěli vystavovat traumatickému odstraňování pupínků u lékařky – ta jim poradila, ať si koupí jehlu a pupínky s ní propichují a následně vypláchnou dezinfekcí sami doma. Nakonec to skutečně provedli, ale když dívka tvrdě spala. „Namočte jehlu do desinfekce a opatrně propíchněte jednu molusku. Nemají v sobě nervové zakončení, takže dítě to nebolí,“ tvrdí žena. Z molusky by měla vytéct alespoň maličká kapička krve. „Tak poznáte, že je opravdu narušená. Nakonec pro jistotu potřete všechny propíchnuté molusky desinfekcí,“ radí matka dívky. Pozor, pořiďte v tomto případě dezinfekci Betadine, je sice dražší, ale ošetření s ní nepálí.

Dusík ani laser moc nepomáhají

Další metodou, která připadá v úvahu, je odstraňování za pomoci tekutého dusíku – jde o postup zvaný kryoterapie neboli sněžení. Podobně se odstraňují běžné bradavice, ovšem u molusek je tento postup mnohem méně účinný.

Některá pracoviště nabízejí za přímou úhradu odstraňování molusek pomocí laseru, ale ani tato metoda není bezbolestná a navíc se cena pohybuje od pěti set korun výše za jeden výsev molusek a i tady jsou úspěchy spíše střídavé.

Krom toho existuje mast zvaná Infectodell určená na domácí ošetřování molusek, ovšem pozor, její účinnou složkou je hydroxid sodný neboli louh, byť samozřejmě velice zředěný. I tak se však nedá čekat, že bude použití této masti bezbolestné. Navíc se rozhodně nehodí pro děti mladší dvou let. Rovněž se nesmí požívat na místo, kde je krom molusek i ekzém, a také se musíte vyhnout sliznicím a jejich okolí, tudíž padá možnost zbavit s ní dítě molusek například v oblasti genitálií.

Internet je přitom plný diskusí rodičů, kteří zkoušeli různé metody boje s moluskami. Někdo nedá dopustit na potírání propolisovou tinkturou, další sází na česnekový výtažek z lékárny nazvaný Alivictus, některým se osvědčil odvar z tužebníku jilmového, jiní tvrdí, že zabrala až homeopatika. Často se nicméně shodují na tom, že se jim vyplatilo posilovat imunitu dítěte tak, aby si co možná nejvíce dokázala s nákazou poradit sama.

Co jsou to molusky?
Molusky jsou nepříjemné výrůstky o velikosti špendlíkové hlavičky, které se mohou objevit kdekoli na kůži. Obvykle mívají růžovou nebo bílou barvu, jsou ostře ohraničené a nemocného mohou pořádně potrápit svěděním, bolestí, ale i bobtnáním. 
Jak se molusky přenášejí? 
U dospělých se molusky velmi často šíří pohlavní cestou, běžně se ale přenášejí také přímým dotykem s nemocným či skrze kontaminované předměty. Typicky sem patří: oblečení, osušky, ložní prádlo či hračky. Virus, který molusky způsobuje, se navíc dokáže sířit i ve vlhkém prostředí, onemocnění si proto můžete přinést i z veřejného koupaliště. 
Jak se zbavit molusek? 
Vaše kroky by měly směřovat ke kožnímu lékaři, který vám pravděpodobně doporučí mechanické odstranění molusek. Jedná se o nepříjemný a zejména pro děti mírně bolestivý zákrok, který lze však zmírnit pomocí znecitlivujících mastí. Ty se na postižená místa nanášejí zhruba hodinu před odstraněním. 
Jak problémům předcházet?
Nejúčinnější prevencí je dodržování hygienických zásad. Důležité je zejména nepodceňovat mytí rukou, dále se nedoporučuje sdílet osušky, šaty či mycí houby. Nakazit se rovněž můžete skrze vypůjčené předměty, jako jsou lyžařské helmy či rukavice, mějte proto vždy raději své vlastní. Pokud se u vás molusky již projevily, buďte ke svému okolí obezřetní. V případě, že se molusky nachází v oblasti genitálií, je na místě sexuální zdrženlivost. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Pro tištěná i webová média píše od poloviny 90. let. Ve svých textech se věnuje zejména rodinné problematice, výchově dětí, zdraví a životnímu stylu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).