Hlavní navigace

Jak také poznat správného výživového poradce

26. 4. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Vzhledem k tomu, že strava je několikrát denně součástí každodenních rituálů úplně každého obyvatele naší země, existuje také prakticky nekonečné množství rádců, poradců, ale i spekulantů a marketingových pracovníků, kteří se snaží veřejnosti radit, jak se správně a zdravě stravovat.

Jak ale podotýká prezident Aliance výživových poradců ČR (AVP) Ivan Mach, žádné doporučení neplatí univerzálně, neboť každý člověk má jedinečnou genetickou, imunologickou a antirezistentní výbavu.

Což ovšem různí poradci neberou v potaz, a i kvůli tomu jejich rady v lepším případě na mnohé spotřebitele nezabírají, v horším případě dokonce i mohou uškodit. Jak má ale našinec poznat, který rádce je ten správný a kde má alespoň nějakou garanci, že jsou jemu předkládané informace také pravdivé?

Kde hledat výživového poradce a co od něj čekat

Jednou z možností je právě Aliance výživových poradců (v současné době má zbrusu nové webové stránky Aliancevyziva.cz), jejíž členové se ve své činnosti řídí Kodexem výživového poradce, tedy zásadami správného, kvalifikovaného a etického poradenství. „Tento Kodex AVP a její členy odlišuje od neodborného až laického poradenství ve výživě, jehož provádění zákony v této zemi stále dovolují,“ uvádí se na stránkách AVP – a je to velká pravda.

Přečtěte si rozhovor: Výživovým poradcem byl už v časech, kdy tohle povolání ještě neexistovalo. Ivan Mach se již od sedmdesátých let věnuje poradenství ve výživě, zejména se zaměřením na sportovce:

Podle Ivana Macha přitom nejde o lékařské nebo zdravotnické poradenství, ale smyslem je primární prevence. Jejím cílem není zasahovat do zdravotního stavu těch, jimž jsou informace poskytovány. Údaje s vlivem na zdravotní stav by měli podle prezidenta AVP poskytovat dietologové; při nebo po hospitalizaci ve zdravotnických zařízeních pak nutriční terapeuti.

Jsme-li u pojmosloví, pak profese „nutriční poradce“, kterou se mnozí rádci rádi zaštiťují, ve skutečnosti právně ani legislativně neexistuje. Přesto se jako nutriční poradci mnozí označují.

Hledáme pomoc, když ji nedostaneme doma ani ve škole

Veřejnost ovšem „nutriční poradce“ a obecně osoby, které prezentují nějaká zdravotní a stravovací doporučení, často vyhledává. To je podle Ivana Macha dáno i tím, že na základní a primární výživovou prevenci rezignovala v poslední době rodina, rezignují na ni ale i školní zařízení a veřejnosti se nedostává nutričních rad ani od lékařů.

„Proto se obrací i na nás,“ podotýká Ivan Mach s tím, že poradci, kteří jsou členové AVP, se kromě zmiňovaného kodexu řídí i společnými standardizovanými postupy v oblasti poradenství a jsou také držiteli akreditace, kterou uděluje právě AVP. To mimo jiné v praxi znamená, že veřejnosti nejsou sdělovány protichůdné údaje, které orientaci ve výživovém poradenství znesnadňují, ba dokonce znemožňují.

 

Součástí činnosti AVP jsou také kurzy a školení, v nichž se podle Macha dozvědí účastníci „takové množství údajů, jako se učí na lékařských fakultách, a někdy i víc“. Představu o struktuře a rozsahu prezentovaných informací v podání AVP si mohou zájemci udělat například na semináři na Fakultě tělesné výchovy a sportu, který proběhne 4. května s názvem „Lepek – vše, co potřebujete vědět“.

Nebojte se zeptat

Seriózní výživoví poradci nejsou samozřejmě jen v řadách AVP. Pokud ale někdo v problematice tápe a stojí o nějakou výživovou radu, přičemž svůj názor na správné zásady stravování opírá o spasitelská doporučení například na sociálních sítích, neudělá chybu, když bude AVP kontaktovat a různá doporučení s jejími členy alespoň konzultovat.

AVP se mimochodem nevěnuje jen tématu konzumace potravin, kvalifikace jejích členů se týká i činností v oblasti fitness, wellness nebo balneologie a celé řadě zdravotnických oborů a profesí.

Autor článku

Agrární analytik, novinář na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).