Hlavní navigace

Jak s piercingem o zuby přišel

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Piercing v dutině ústní může být sice frajeřina, ale taky začátek konce dosud zdravého chrupu. Kov v ústech je pohroma i pro plomby. A co teprve, když piercing ve spánku vdechnete…

Ozdobou každého člověka je zdravý chrup. Někomu je to málo, chce oslnit, být výjimečný nebo jen podlehne hecu okolí a do dutiny ústní si nechá zavést piercing. Na co všechno si při propichování vnitřních částí úst musíte dát pozor? Víte, co vám hrozí, když už piercing v ústech máte? Zeptali jsme se Václava Manharta, stomatologa z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

Největší strašák je samotný vpich – oprávněně

Piercing se nejčastěji aplikuje do různých částí jazyka, do jazykové uzdičky (pod jazykem), do horní a dolní uzdičky rtů, do rtu, ale i do čípku v zadní části ústní dutiny. Ať už se rozhodnete propíchnout jakoukoliv část, měli byste zapomenout na šitíčko, zrcátko a na domácí návody na internetu. Jakýkoliv vpich určitě svěřte do rukou odborníka. „Nejzávaznější rizika spjatá s piercingem souvisí především s jeho zavedením, potažmo vpichem. Zde může hrozit riziko přenosu infekčních onemocnění, v extrémních případech žloutenky či HIV,“ varuje stomatolog. Hygiena je zde na místě.

Ono vůbec samotné propíchnutí jazyka není žádná legrace, je to silně prokrvený sval plný cév a nervových vláken, takže následné krvácení může být silnější. Však si vzpomeňte, když se kousnete do jazyka, jak dlouho místo bolí a krvácí. Nejedná se ale o život ohrožující ztrátu krve. Po vpichu je dále třeba počítat s otoky, špatnou artikulací, každodenním čištěním piercingu, výplachy úst a ledováním. Hojivost je individuální, ale vězte, že čím zdravější chrup máte, tím lépe se vpich bude hojit. Pro hojivé postupy je totiž zdravé zubní prostředí příznivější než plná pusa kazů, potažmo bakterií.

Přečtěte si: Děti mají černé mléčné zuby. Někdy všechny

S piercingem, ale bez chuti

Všechna rizika vpichu jste ochotní podstoupit? Pak ještě počítejte i s tím, že pokud bude piercing do jazyka zaveden v nevhodném místě, může to mít vliv na vaši chuť. „Může se jednat o různé poruchy citlivosti – hypestezie, nebo nevysvětlitelné pocity svědění, pálení či píchání – parestezie. Pravděpodobnost tohoto stavu ale není veliká,“ doplňuje Václav Manhart.

Dobře zvolte i materiál, se kterým si v ústech budete hrát – protože hrát si budete určitě. Doporučovány jsou inertní materiály, např. chirurgická ocel, zlaté slitiny nebo titan. Jste-li alergičtí či přecitlivělí na kov, možností pro vás je bioplast. Ten je však dražší a z podstaty věci méně odolný.

Nošení piercingu může mít pro ústa fatální následky

Jestli je piercing v ústech paráda, to je věc vkusu, dobré je však vědět, že pro nositele představuje takový šperk vyšší riziko poškození zubů a dásní. Ať už má daný člověk tzv. činku v jazyku nebo piercing v uzdičce jazyka, odírá se šperk o zubní sklovinu a tím ji narušuje. Ať už při jídle, při mluvení nebo při žvýkání žvýkačky. „Může dojít k poškození skloviny či k fraktuře zubu. Mechanickým odíráním skloviny si můžete vybrousit do zubu zářez, případně část zubu odlomit,“ varuje stomatolog a dodává: „Pokud se objeví poškození, např. defekt na sklovině, či je odhalena dokonce spodnější vrstva – zubovina, doporučil bych se piercingu okamžitě zbavit. Může se jednat pouze o estetický defekt, či se může objevit citlivost zubu při větší ztrátě tkáně. Hlavní je zabránit dalším a větším škodám, a to i na měkkých tkáních,“ říká Václav Manhart. Poškozená zubní sklovina je totiž náchylnější ke vzniku zubního kazu.

Čtěte také: Víte, jak si správně vyčistit zuby?

S možnými následky ještě nekončíme. Piercing může být problémem nejen pro zub samotný, ale i pro práce na zubech provedené. Zejména keramika je materiál velmi citlivý na styk s kovem, zde může být práce stomatologa i zcela zničena. Ani amalgámové plomby však pro „šperkaře“ nejsou žádnou výhrou. Bude-li piercing z kovu a plomba též, může v ústech vzniknout tzv. galvanický článek, který se tvoří právě v případě, kdy je v ústech více kovů. „Klienti, kteří mají například můstek, tento stav popisují jako lehké pálení či brnění,“ říká Václav Manhart. Následkem mechanického dráždění může také začít ustupovat dáseň, docházet ke vzniku dekubitů nebo jizev v měkkých tkáních. Stomatolog sice říká, že pokud tento stav odhalíme včas, dá se léčit bez následků, druhým dechem však dodává, že pokud tlak trvá déle, může to být stav nevratný.

Hlavně činku nespolkněte

Jestli jste se po výčtu možných následků zhrozili, není nic snazšího než piercing vyndat. Jazyk se zase zacelí. V mnoha případech bez viditelné jizvy. Máte-li potíže s piercingem v ústech, ať už jde o bolest, otok, zánět nebo natržení, neváhejte navštívit stomatologa. A to i v případě, že jste se ráno probudili jen s dírou v jazyku, bez piercingu.

Pokud máte podezření, že se piercing ve spánku rozšrouboval a teď putuje vaším tělem, musíte na rentgen. „Když piercing spolknete, dostane se do trávicího traktu, odkud ho vyloučíme a víceméně se nic nestane. Pakliže šperk ale vdechneme, dostane se do plic nebo může uvíznout někde na cestě. Odtud se nemá jak dostat ven a je velmi žádoucí navštívit lékaře, který provede patřičná vyšetření včetně rentgenu plic,“ varuje Václav Manhart. V plicích se pak spustí kaskáda reakcí, zejména zánětlivých. Jestli máte šperk v žaludku nebo „někde na cestě“ do plic pak odhalí jen paprsky rentgenového záření.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).