Hlavní navigace

Inkontinence: kdy musíte doplácet za pomůcky

9. 3. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Od prosince loňského roku platí pro inkontinenční pomůcky a příspěvky na ně nová pravidla. Pacient může výrobky kombinovat. A má spoluúčast na jejich platbě.

Inkontinence není zdaleka jen problém starých lidí. Pomůcky a doplatky na ně řeší třeba rodiny postižených dětí, potíže s únikem moči mají pacienti po úrazech nebo různých onemocněních, jsou i důsledkem onkologické léčby. Jak a na co se dá v současné chvíli dosáhnout?

Nová diagnostika

Lékaři rozlišují tři stupně inkontinence – lehkou, střední a těžkou. Stupeň stanovuje odborník na základě objektivizovaného vyšetření. Dříve se měřil výsledek ve čtyřech hodinách, nově jde o čtyřiadvacetihodinový interval. Měří se únik moči za tuto dobu v mililitrech.

Typy inkontinenčních pomůcek

Nově již podle údajů největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP nejsou určeny konkrétní typy pomůcek, které lze čerpat v rámci jednotlivých stupňů inkontinence. Takže pacient může mít předepsané vložky, vložné pleny a plenkové kalhoty ve vzájemné kombinaci. Pokud například potřebuje na den inkontinenční vložky a na noc by se spíš hodily savější vložné pleny, může tyto pomůcky kombinovat. Vše ale musí řešit se svým lékařem, který předepisuje poukazy.

Kolik přispívá pojišťovna

Každý stupeň inkontinence má předem stanovený kusový a finanční limit. Pacient může získat celkem 150 kusů inkontinenčních pomůcek každý měsíc, zároveň je ale třeba dodržet finanční limit.

Zdravotní pojišťovna přispívá na lehkou inkontinenci necelých 450 korun, na střední 900 korun a na třetí, nejtěžší stupeň, je to necelých 1700 korun. Stejně jako donedávna se uplatní vždy ten limit, kterého pacient dosáhne dříve – finanční, nebo kusový.

Příspěvky pacientů

Nově pacienti s prvním a druhým stupněm inkontinence na potřebné pomůcky připlácejí. Skládají se s pojišťovnou v předem stanoveném poměru: pacient hradí 15 % celkové ceny a pojišťovna zbylých 85 %. V případě lehké inkontinence tak pacient uhradí měsíčně maximálně 79 korun. Pacienti s třetím stupněm inkontinence mají nárok na pomůcky bez doplatku.

Kvalita a cena

Tiskový mluvčí VZP Vlastimil Sršeň doporučuje vyzkoušet jednotlivé inkontinenční pomůcky od různých výrobců. Za stejnou kvalitu se totiž mohou platit různé ceny, liší se i výše absorpce. Se vším včetně podrobností o doplatcích by měl pomoci ošetřující lékař.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).