Hlavní navigace

Hlavu dokonale vypne jedině gilotina

5. 8. 2010

Sdílet

 Autor: Agentura SXC
Čas dovolených si spojujeme s odpočinkem. Jde při relaxu víc o tělo, nebo o hlavu? Měla by hlava vypnout, nebo ji máme naopak zásobovat novými podněty? A musíme nutně vůbec někam odjíždět?

V našem malém dovolenkovém seriálu Dovolená s psychologem – raději před, než po odpovídá zkušený poradenský psycholog Petr HrochPoradny pro rodinu v Olomouci.

Můžu si odpočinout, když budu o dovolené natírat okna nebo bourat jádro? Umíme vůbec odpočívat? Nejsme i v čase volna štváni obavou z plýtvání časem nebo frustrováni z nicnedělání?


Autor: Isifa.cz

Vypnout hlavu dokonale umí tak leda tak gilotina, vypnout tělo kyanid. Mysl a tělo nelze vypínat či oddělit bez patologických následků. Tohle zavání kompromisem a každý kompromis zavání více či méně švindlem. Místo kompromisů, místo přemítání, kdy a co vypnout, je lepší učit se vyvažovat. Živí mě celý rok můj intelekt? Pak vskutku sekání špalků a rýpání v hlíně může pomoci vyvážit jednostrannou zátěž. Ale i při sekání dřeva je hlava aktivní, jen ji zkuste vypnout!

Mám však osobně vyzkoušeno, že pokud souvislejší část dovolené strávím zase nějakou prací, pak mi prostě bude chybět obyčejný oddych. Naše země je samý Kutil Tim a je téměř pravidlem, že i když se lidi v práci nepřetrhnou, v rámci dovolené se sedřou jak koně.

Tohle pak někde chybí. Takhle vyčerpaní klienti k nám chodí se závažnými osobními a bohužel i vztahovými a rodinnými problémy. Typická situace je po dostavění domu. Dům stojí, ale všichni jsou vyčerpaní, zadlužení, všechnu dovolenou obětovali stavbě. Teď mají kde žít, ale v tom vyčerpání nemají proč a často už ani s kým.

Čtěte téma: Odpočinek nic nestojí, zato relax je kšeft

Proč bychom proboha měli odpočívat aktivně? Přece proto, abychom utratili. Není lepší se jen tak natáhnout do trávy, vypnout a nedělat vůbec nic? A je to zadarmo! 

Pomohlo by k naší regeneraci, kdybychom se o dovolené odstřihli od mobilu, internetu, novin?

Chybíš mi!
Autor: Agentura SXC

Chybíš mi!

Podle mě by to pomohlo, i když mě by to mohlo zabít. Workoholik bez e-mailu? Nemožné… Ale vážně, myslím si, že je čas od času třeba podstoupit elektronický půst. Být tak trochu připraveni na situaci, kdy Hospodin, Bill Gates, Google, Zuckerberg nebo ČEZ stlačí červené tlačítko.

Na druhou stranu, třeba dlouhá cesta s dětmi se dá rozhodně lépe přežít, když jim dáte do rukou mobil s Java hrami. U moře jim ho zase seberte. A aby to bylo fér, schovejte i ten svůj. Murphyho zákony jsou neúprosné, v práci vás totiž budou nezbytně potřebovat 45 minut po vašem příletu do hotelu. Užijte si někdy pocitu, že můžete být nahraditelní. A pokud jste nenahraditelní, komunikačním embargem svou cenu jen zvýšíte.

Co si myslíte o trendu aktivních dovolených nebo dovolených bez civilizačních výdobytků?

Tyto trendy odpovídají zvyšujícímu se počtu lidí, kteří si uvědomují, že kouzlo dovolené je právě v prožitku. A ten vám volný pád z letadla či úprk před býkem na ekofarmě plně poskytne. Já vidím problém v tom, že se tak lidé bohužel utvrzují v tom, že běžný den, běžný život není hodný pozornosti, pokud není naplněn adrenalinovým ukájením.

Připomíná mi to spíš narkomanii než nový životní styl. Ale to je věcí názoru. Pro mne byl každý den dovolené s mými hyperaktivními dcerami adrenalinem naplněný dosyta, a to mohlo jít jen o cestu vlakem z Olomouce do Prahy. Kdeže nějaký paragliding nebo ekofarma…

petrhroch@petrhroch­.cz, www.petrhroch.cz

Čtěte téma: Adrenalinové sporty? Proč bych to dělal?

Jste příznivci adrenalinových sportů a zábav, nebo si vzrušení navozujete jiným, bezpečnějším způsobem? Já jsem v tomto případě konzervativní a zdá se mi nesmysl zbytečně riskovat. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).