Hlavní navigace

Farmářský trh s bylinkovou zahradou

6. 5. 2011

Sdílet

V Chlumanech vznikla zahrada, kde najdete desítky druhů bylinek a léčivek, květiny, sazenice i sezónní plody. Málokdo z nás zřejmě tuší, jak vypadají řimbaba, smil, třapatka nebo yzop. V nově vzniklé květinové a bylinkové zahradě v pošumavských Chlumanech, nazvané trochu záhadně KY.BY, najdete téměř čtyři desítky dnes již polozapomenutých a přitom tradičních českých bylinek a léčivek. Časem tu dostanete čerstvé bylinky utržené přímo ze záhonu a společně s nimi další druhy květin, sazenic,…

V Chlumanech vznikla zahrada, kde najdete desítky druhů bylinek a léčivek, květiny, sazenice i sezónní plody.

Málokdo z nás zřejmě tuší, jak vypadají řimbaba, smil, třapatka nebo yzop. V nově vzniklé květinové a bylinkové zahradě v pošumavských Chlumanech, nazvané trochu záhadně KY.BY, najdete téměř čtyři desítky dnes již polozapomenutých a přitom tradičních českých bylinek a léčivek. Časem tu dostanete čerstvé bylinky utržené přímo ze záhonu a společně s nimi další druhy květin, sazenic, sezónních plodů jihočeských zahrad či zemědělských přebytků okolních pěstitelů.

Název nově založené zahrady KY.BY je zkratkou slov KvětinY BylinkY. Na dvouhektarové ploše bývalého sadu přímo uprostřed Chluman, jejichž okolí se pro příznivé klimatické podmínky přezdívá „Pomerančový kraj“, vznikla netradiční polyfunkční zahrada určená také pro posezení v příjemném a voňavém prostředí.

Starostka Chluman Ivana Vlková k založení zahrady říká: „Úspěch nultého ročníku farmářských trhů nás inspiroval k myšlence rozšířit nabídku dosud nabízených tradičních potravin o čerstvě nařezané květiny a bylinky přímo ze zahrady.“

Více o trhu: Chlumanský trh

První letošní farmářský trh pořádají Chlumanští v sobotu 7. května. Jeho součástí budou kromě poctivých farmářských potravin i ukázky neméně poctivých lidových řemesel. O náladu se postará pouliční divadlo a řízná muzika a o dobrou chuť hasičský guláš, buchty jako od maminky, k nim káva nebo čaj v hrnečcích zdobených místními dětmi. Ale především svou velkou premiéru si odbude KY.BY zahrada.

„Kromě tradiční české květeny, bylin a léčivek z venkovských zahrádek našich babiček poznají návštěvníci naší zahrady i méně známé bylinky z oblasti Středomoří a zjistí, na co se hodí třeba taková svatolína cypřišová nebo ožanka kalamandra,“ dodává starostka Ivana Vlková.

Vedle dospělých najdou cestu do nové zahrady jistě i děti. „Chceme přímo v areálu jihočeské vesnice ukázat dětem skrytý život v přírodě jako přirozenou součást venkovského prostředí. Proto jsme v zahradě postavili hmyzí hotel, vrbovou chýši a všechny bylinky a květiny jsme označili jmenovkami z trvanlivého šumavského akátového dřeva. Návštěvníkům budou v sezóně k dispozici i dva správci. Po zahradě jsme rozmístili lavičky a věříme, že se naše zahrada stane místem poznání a odpočinku pro celé rodiny,“ zve starostka Chluman Ivana Vlková.

Chlumanští plánují, že do prodejní nabídky KY.BY se vedle sazenic či řezaných bylinek a ořechů či švestek ze zahrady zařadí i výpěstky místních ovocnářů či výrobky lidových řemeslníků.

Pokud se chcete do Chluman vypravit, obec najdete na křižovatce dvou významných regionálních komunikací, spojujících Prachatice se Strakonicemi a Prahou a České Budějovice s Vimperkem.

Vše o farmářských trzích najdete u nás:

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).