Hlavní navigace

Na unikátní Ekomapě Brna najdete ekofarmy i cyklostezky

15. 3. 2011

Sdílet

Více než 500 tipů na místa a služby pro ekologický příznivý život nabízí unikátní internetová mapa. Ekologický institut Veronica připravil pro obyvatele i návštěvníky moravské metropole praktický ekologický navigátor. Mapa zobrazuje např. prodejny biopotravin, studánky, ekologické organizace, stanice pro handicapovaná zvířata, sběrná střediska odpadu, opravny a také památné stromy, chráněná území či naučné stezky. Je možno zobrazit i cyklistickou mapu Brna a okolí.

Více než 500 tipů na místa a služby pro ekologický příznivý život nabízí unikátní internetová mapa.

Ekologický institut Veronica připravil pro obyvatele i návštěvníky moravské metropole praktický ekologický navigátor. Mapa zobrazuje např. prodejny biopotravin, studánky, ekologické organizace, stanice pro handicapovaná zvířata, sběrná střediska odpadu, opravny a také památné stromy, chráněná území či naučné stezky. Je možno zobrazit i cyklistickou mapu Brna a okolí.

V Ekomapě lze vyhledávat dle různých kategorií včetně adresy uživatele. Je volně přístupná na webu www.veronica.cz/e­komapa. Nově vytvořená interaktivní Ekomapa je určena všem, kdo se chtějí seznámit s různými službami, možnostmi ale i krásami, které úzce souvisí se životním prostředím, přírodou a environmentálně šetrným životním stylem ve městě Brně a jeho blízkém okolí.

„Na trhu je spousta map, žádná však není orientována na ekologicky vnímavého občana. Proto jsme se rozhodli tuto mezeru zaplnit,“ vysvětluje Petr Ledvina, vedoucí Ekologické poradny Veronica, která internetovou ekologickou mapu vytvořila a dál rozvíjí.

Ekofarmy i cyklostezky

Ekomapa zobrazuje více než 20 kategorií objektů. Obsahuje jak bodové prvky (jednotlivá místa), tak i liniové naučné stezky či plochy chráněných území v Brně. Umožňuje zobrazit čtyři různé mapové podklady: klasickou mapu, leteckou mapu, vrstvu tzv. svobodných map (spravovaných uživateli celého světa) a také cyklomapu, která zobrazuje všechny cyklostezky, cyklopruhy a průtahy městem. „Kromě Brna Ekomapa v některých kategoriích zobrazuje i širší okolí. Jsou na ní všechny ekofarmy na jižní Moravě a naší chloubou jsou všechny veřejně propagované domy se slaměnou izolací z celé České republiky," doplňuje Petr Ledvina a naznačuje směr kam se bude brněnská Ekomapa dále rozvíjet. Brzy přibudou certifikované přírodní zahrady a tým ekologické poradny Veronica začíná pracovat na rozšíření většiny kategorií na místa z celé Jižní Moravy. Mapu může doplňovat každý

Dalším unikátem je zobrazení všech studánek a pramenů v Brně a okolí. Celkem je jich na mapě umístěno přes 130 a téměř všechny jsou doplněny fotografií a stručným popisem, zda je či není voda vhodná na pití a popř. za jakých omezení.

Na mapě lze vyhledávat nejen dle jednotlivých kategorií, ale po zadání adresy (například místa bydliště či zaměstnání) se zobrazí výřez mapy s nejbližším okolím a zobrazením blízkých objektů všech kategorií. Lze tak snadno najít nejbližší sběrný dvůr odpadu, cykloservis či prodejnu biopotravin.

Na doplňování zajímavých a užitečných míst a služeb se můžete podílet i vy. Stačí nový objekt na mapě zaměřit a vyplnit o něm několik údajů. Po schválení administrátorem se na mapě objeví k užitku dalších uživatelů.

Ekomapa navazuje na tištěnou mapu, kterou v roce 2004 vydal ve spolupráci s Ekologickým institutem Veronica brněnský magistrát, ale rozsahem ji několikrát překonává. Využívá znalostí Ekologické poradny Veronica, největší a nejstarší české ekologické poradny, která letos slaví své dvacetileté výročí. Je pro veřejnost otevřená každý pracovní den a na telefonním čísle 542 422 750 p­rovozuje službu Zelený telefon města Brna.

Připravili jsme pro vás – 60 tras na kole:

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).