Hlavní navigace

Do školy, nebo do hospody?

22. 12. 2010

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Stále víc mladistvých holduje alkoholu a vládě už údajně došla trpělivost. Chce jim zakázat návštěvu restaurací po 18. hodině. Není ale problém někde jinde než v chybějícím zákoně?

Zákonodárci a jejich poradci se vytasili s návrhem, který by zakazoval mládeži ve večerních hodinách vstup do restauračních zařízení. Teď jim tam sice nesmějí nalívat, ale jak ukazují časté šťáry, realita je jiná. Policisté co chvíli vyrážejí do restaurací, většinou za velké medializace, aby načapali podnapilé nebo i totálně „zrubané“ nezletilce. Po jejich identifikaci pak nastává obvyklé divadlo – kdo jim nalil?

Kdo nenasává, ten není?


Autor: Isifa.cz

Hostinští se brání, že nemohou každého legitimovat, teenageři je kryjí, že jim pití koupil starší kamarád. Majitel podniku dostane pokutu, mladistvý doma přes ústa, že se nechal nachytat. Pokud na něj rodiče vůbec sáhnou, aby nebyli biti sami. Nemusíme přijímat žádné nové opatření, a proklamovat, že jsme se nechali inspirovat ve Velké Británii. Stále platí trestný čin podle § 201 (Ohrožení výchovy dítěte) nebo § 204 (Podání alkoholu dítěti) trestního zákoníku. Pokud se budou striktně dodržovat, nač přijímat další zákony?

Vidět podnapilé dítě, k tomu v oblaku marihuany, není už nic zvláštního. Obě drogy se dají celkem snadno pořídit, alkohol na nás útočí odevšad. Nepít a nehulit, tak puboš mezi vrstevníky nevydrží. Rodiče se tváří, že nic nevidí. Než se hádat s puberťákem, raději mu vysolí tučnější kapesné. V televizi se snad nepije pouze ve zprávách, reklamy na mužské dny s panákem nebo aspoň pivínkem jedou jako karusel.

Čtěte dále: Policie: „Máme vaše dítě. Pilo.“

Tolerance Čechů k alkoholu je značná. Rodiče poměrně běžně nechávají dospívající děti pod dohledem „cucnout“, nebo přivírají oči, když mládež vyrazí na pivo se svými vrstevníky. 

Alkohol, kam se podíváš

Odborníci bijí na poplach, že rakovina jater je jednou z nejvíce rozšířených chorob, léčba stojí obrovské prostředky a v Evropě trpí chorobou jater související s nadměrnou konzumací alkoholu každý patnáctý dospělý.

 „Chci to tlačit k tvrdé realitě, v Česku je totiž jen málo míst, kde mladistvým nenalijí,“ sdělil pro Lidové noviny národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Má naprostou pravdu. Nejde ale přece jen o restaurace, asijští i jiní trhovci vám prodají „chlastu“ třeba vagon.

Sankce si vymyslet dokážeme, ale co dáme puberťákům jako řešení? Přijdou restaurace na buben kvůli nezletilým alkoholikům? Co třeba oblíbená ostravská Stodolní? Mohlo by to tak vypadat, ale pokud se na to podíváte střízlivě, naskýtá se jediný scénář.

Vznesme pár základních pochybností a otázek:

1. Proč po 18. hodině, chodí snad mladiství spát před Večerníčkem? Nechodili jsme my, ani generace před námi.

2. Jakýkoliv zákon nebo vyhláška nemají smysl ve chvíli, kdy jsou nevymahatelné. Pokud není dostatek lidí, kteří by dodržování zákona kontrolovali, sankce by musely být citelné. Pokuta pár korun nic neřeší, protože o to potom natáhnou hosty a mají to zpátky. A sankce typu odebrání licence nebo zavření hospody u nás není, jednak se licence nedávají a za druhé by za chvíli byly všechny nálevny v republice pozavírané.

3. Tam, kde se všichni znají, je nepravděpodobné, že by někoho odmítli obsloužit. Nebo taky, že by nevěděli, že přijde kontrola.

4. Je tu velmi silné korupční prostředí, koupit se dá vše, jde jen o cenu.

5. Musela by vzniknout spousta nových prostor pro mladistvé, kde by mohli trávit čas. A kdo v téhle době z čistého altruismu poskytne prostory tak, aby byly levné a provozovatelé je byli schopní zaplatit z konzumace limonád. A stát? Ten na to neposkytne ani kačku, protože nemá; a protože by to bylo v působnosti nejspíš obcí a obce potřebují vydělávat. Jediné, co v poslední době vzniklo, jsou herny a golfová hřiště, obojího máme na rozdávání.

Problematiky se samozřejmě chytlo i Johnovo ministerstvo, ostatně pan ministr kdysi napsal knihu o závislosti – Memento. Ví tedy, o čem mluví „Považujeme za alarmující průzkumy, které ukazují na vysokou konzumaci alkoholu mezi mladistvými, od alkoholu je blízko k nelegálním drogám," prohlásil mluvčí MV Pavel Novák pro Lidové noviny. Další věcí je, že John asi zapomenul, kam jsme chodili na gymplu po skončení vyučování. Školní hřiště to nebylo, zato U Trajců jsme byli jako doma.

6. Proč nestačí současný zákon, zakazující prodávat mladistvým alkohol a cigarety? Má stačit farizejské označení, že droga ohrožuje zdraví? Proč ho nikdo nedodržuje? Jaká je pravděpodobnost, že se bude dodržovat nový?

Pamatují, když se bývalý ministr vnitra Gross zaklínal po rasově motivované vraždě, při níž byl útočník maskován šátkem, že během pár měsíců se policie postará, aby nikdo nemohl chodit maskovaný. Stačí se podívat na jakoukoli akci chuligánů, extremistů, fanoušků. Vzpomínám i populistického pražského primátora s brokovnicí na Václaváku, s proklamací, že Prahu vyčisti. Pózoval fotografům jak John Wayne.

7. Když mladí nebudou chodit do hospody, tak se stejně budou scházet u někoho doma a zpijí se daleko hůř. Totálně zlitého si dovolí mít v podniku málokterý hostinský.

„Nejsme Amerika, aby tady lidi dodržovali zákon jen proto, že to je zákon a nedali se ukecat. Synovci tam u pumpy neprodali cigarety jen proto, že byl s neteří, které v té době ještě nebylo 18. Jen proto, že tam byla s ním. Pumpař měl strach z toho, že mu seberou licenci,“ řekla mi k problematice připravovaného zákazu učitelka Dana Braunová z jedné základky na Praze 6.

8. A co když půjde rodina do restaurace na večeři? Jak se tohle bude řešit? Třeba tak, že rodina bude mít výjimku? Nebo táta s dětmi ano, máma ne? Nebo budou speciální restaurace na obědy či slavnostní rodinné večeře? Nebo budou lidi chodit třeba do McDonalds? Majitelé těchto kofeinových náleven by příliv další klientely přivítali s otevřenou náručí. Více cukru a kofeinu do dětských organismů, co se v mládí naučíš, to nám ve stáří přinese tučné obyvatelstvo i tučné dividendy.

Vole, tys nikdy nepařil?

Chlastám, jsem zhulenej skoro každej den, naši o tom vědí, no a co? Fotr má nějakou mladou p…, dává mi prachy, máma ucpe díry když jsem čistej. Ve třídě chlastají skoro všichni, k tomu tráva, ty vole, a co má bejt, tys nikdy nepařil?“ nabídl mi nedávno životní program s lahví Cpt. Morgana asi šestnáctiletý Jindra, který si chodí na místní hřiště zajezdit na skejtu. Každá jízda se sklem v ruce je dramatičtější a kolem se povalujícími kámoši hustěji komentovaná. Láhev koupil v blízké večerce, jako desítky dalších mladých alkoholiků.

Přečtěte si: Proč vlastně nadáváme na mládež?

Již Sókratés před dvěma a půl tisíci lety psal: „Naše mládež má špatné chování a pohrdá autoritami. Místo cvičení a pohybu raději plácá hlouposti, nenasytně hltá jídlo a tyranizuje své učitele.“

Vykročit rázně…

Jsme experty v prohlášeních – je to razantní, úderné, a když se to nezdaří, tak se nic nestane.

Petr Gazdík z TOP 09 se v tisku vyjádřil:„Ini­ciativu vítám. Společnost musí jasně deklarovat, že je k dané věci netolerantní. Dosud u nás neexistují relevantní sankce."

Jak to, že neexistují sankce, co fungování rodiny, nezodpovídá náhodou rodič za svou ratolest? Pokud rodičům nevadí, že z dítěte táhne víc než z otce, marihuana mu padá z kapes, tak k čemu pomohou razie v restauracích?

Co vy na to, rodičové, čtenáři?

Autor článku

Vším, čím jsem prošel v žurnalistice, jsem byl rád, a nebylo toho málo. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).