Hlavní navigace

Do práce chodí stovky zlodějů. A berou plat jako vy

3. 6. 2010

Sdílet

Heslo „Kdo nekrade, okrádá rodinu“, kterým se omlouvaly drobné zlodějny v práci, už Češi nepoužívají. Ale postupy z předlistopadové doby ano.  V zaměstnání kradou pořád – i když mnoho z nich by to tímto slovem ani nenazvalo. Vždyť jde jen o pár korun. Ve firmách mizí papíry pro domácí tiskárny, lidé si kopírují své dokumenty na firemních strojích, sem tam se objeví i klasické krádeže: někdo se pokusí odnést třeba láhev z výrobny alkoholu.

Heslo „Kdo nekrade, okrádá rodinu“, kterým se omlouvaly drobné zlodějny v práci, už Češi nepoužívají. Ale postupy z předlistopadové doby ano. 

V zaměstnání kradou pořád – i když mnoho z nich by to tímto slovem ani nenazvalo. Vždyť jde jen o pár korun.

Ve firmách mizí papíry pro domácí tiskárny, lidé si kopírují své dokumenty na firemních strojích, sem tam se objeví i klasické krádeže: někdo se pokusí odnést třeba láhev z výrobny alkoholu.

Žádná oficiální statistika se o těchto krádežích nevede, ale zkušenosti firem, které oslovila redakce serveru Aktuálně.cz, hovoří jasně. Změnilo se jediné: firmy si lépe svůj majetek hlídají, takže krást je těžší.

K tématu na serveru Podnikatel.cz: Kdo nekrade, okrádá svoji rodinu

Zaměstnavatelé málo využívají zákonné možnosti, pokud je zaměstnanec přistižen při krádeži. Často vyčkávají, jak rozhodne soud. Jenže mezitím riskují, že zaměstnanec sám podá žalobu. Že by „ryba smrděla od hlavy“?

Typickým příkladem jsou stavby. „Čím je firma menší, tím důsledněji si hlídá, aby se jí neztrácel materiál a nářadí. Vím, že teď s krizí jsou v řadě firem v tomto ohledu přísnější. Ale že by na sebe dohlíželi zaměstnanci navzájem, protože jsou uvědomělí, tak to nefunguje,“ popisuje situaci předák odborového svazu Stavba Stanislav Antoniv.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).