Hlavní navigace

Co znamená, když je nemocnice nekuřácká? Že se kouří venku

Sdílet

 Autor: FNHK
Nekuřácká nemocnice: logo, kterým se pyšní už třetí česká nemocnice pro nekuřáky, nic moc neznamená. Kuřáci v nemocnicích čmoudí dál, jen vyhrazených míst je méně.

Právě nám poslanci neschválili změnu protikuřáckého zákona, zákaz kouření v restauracích se tak nekoná. A definitivní zákaz kouření v nemocnicích je na tom podobně. A to i přesto, že se Evropská síť nekuřáckých nemocnic v květnu rozšířila o jednoho člena, o člena českého. Fakultní nemocnice Hradec Králové je nově nekuřáckým pracovištěm. I když tak horké to zase není, kuřáci si v areálu cigaretu zapálí, ale už jen na šesti vyhrazených místech.

Všechny nekuřácké nemocnice mají kuřácké koutky

Nemocnice v Hradci Králové se do Evropské sítě nekuřáckých nemocnic čili do Global Network for Tobacco-Free Healthcare Services přihlásila jako třetí v pořadí. Vedle Všeobecné fakultní nemocnice v Praze jde ještě o Nemocnici Krnov. V projektu byla od roku 2011 i FN Brno, nicméně, dle informací jejího tiskového mluvčího Pavla Žáry, už tento projekt nerozpracovává.

Všechny jmenované nemocnice získaly logo nekuřácká nemocnice. Co všechno takovému označení předcházelo a co to vlastně znamená? Prvním krokem je přihlášení se k projektu, se kterým musí management nemocnice souhlasit. Dále je vytvořena pracovní skupina, která zmapuje kouření mezi personálem do dotazníku. „Vstup do sítě znamená postupné zavádění opatření, která směřují ke zcela nekuřáckému prostředí, podporují nekouření personálu, poskytují možnost specializované léčby závislosti na tabáku aj.,“ řekla nám lékařka Lenka Štěpánková z Centra pro závislé na tabáku 3. IK VFN a 1. LF UK.

poporodni_deprese

Mohlo by se zdát, že kouření je z takových nemocnic zcela vymýceno, to je ale omyl, vstup do mezinárodní sítě nekuřáckých nemocnic neznamená, že je v daném zařízení zcela nekuřácké prostředí, i proto najdete v takových nemocnicích nekuřácké koutky. „Přáli bychom si, aby se nám kouření postupně podařilo z areálu zcela vymýtit. Na druhou stranu chápeme, že přestat kouřit není jednoduché, proto jsme v areálu několik míst pro kuřáky ponechali. Chceme na ně působit pozitivně a nabízet jim odbornou pomoc, jak se závislosti zbavit,“ vysvětluje lékařský náměstek nemocnice Hradec Králové Jaroslav Malý.

Úplný zákaz kouření je těžká věc

Podobně je na tom i Všeobecná fakultní nemocnice: „Kouření ve vnitřních prostorách nemocnic je zakázáno zákonem (s výjimkou zařízení pro léčbu závislostí a psychiatrických oddělení), ve vnějších prostorách nemocnic to však zatím neplatí. VFN má vně budov vyčleněno minimum kuřáckých míst, úplný zákaz se však dosud nepodařilo prosadit,“ uvedla Lenka Štěpánková. Je však třeba dodat, že pokud mají kuřáci vyhrazená místa, tak je respektují, a dokonce vítají. „Většina zaměstnanců tato opatření přivítala, někteří kuřáci raději svého zlozvyku zanechali ve spolupráci s naší poradnou pro odvykání kouření. Fakultní nemocnice Hradec Králové by se do budoucna ráda připojila k mezinárodní aktivitě nemocnic propagujících zdraví (Health Promoting Hospital) a zákaz kouření v areálu nemocnice je důležitým krokem tímto směrem,“ dodává Vratislav Sedlák z Plicní kliniky FN HK.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).