Hlavní navigace

Co s nevyčerpanou dovolenou?

Redakce

Workoholici a přepracovaní, kteří nevyčerpali ještě ani loňskou dovolenou, musejí od 1. listopadu z práce ven. Ale co když budou nemocní, propadne jim dovolená?  Pro někoho, komu práce slouží jen k obživě, a dost možná ji považuje za nejhorší možný ze způsobů získávání prostředků k ní, je dovolená tím nejzajímavějším časovým úsekem trvání pracovního poměru.

Doba čtení: 1 minuta

Workoholici a přepracovaní, kteří nevyčerpali ještě ani loňskou dovolenou, musejí od 1. listopadu z práce ven. Ale co když budou nemocní, propadne jim dovolená? 

Pro někoho, komu práce slouží jen k obživě, a dost možná ji považuje za nejhorší možný ze způsobů získávání prostředků k ní, je dovolená tím nejzajímavějším časovým úsekem trvání pracovního poměru.

Pro jiného, pro něhož je práce posláním a náplní života, jen zbytečnou přestávkou, během níž musí opustit práci, kterou miluje.

Oba krajní typy zaměstnanců, jakož i samozřejmě jejich zaměstnavatelé, mohou být postaveni před řešení problému co s (včas) nevyčerpanou dovolenou. V praxi panuje stále řada nejasností a mnozí zaměstnanci a zaměstnavatelé nevědí, jak správně postupovat v případě, že si pracovník nestihl dovolenou včas vyčerpat.

Při čerpání dovolené a jejím event. převádění k odloženému čerpání, jakož i tzv. proplácení nevyčerpané dovolené (tedy poskytování náhrady mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou) se posuzuje odlišně situace, jde-li o (tzv. „povinnou“) dovolenou ve výměře 4 týdnů, a jinak situace, jde-li o dovolenou přesahující 4 týdny.

Podrobnosti najdete na serveru Měšec.cz.