Hlavní navigace

Co bude dál s farmářskými trhy?

21. 11. 2012

Sdílet

 Autor: Severočeské farmářské trhy
Neuvěřitelným vývojem prošly farmářské trhy v ČR za pouhé tři roky. Konference Farmářské trhy – Quo vadis? bude hledat jejich další směřování. Ovlivnit je mohou všichni účastníci.

Již druhá konference svého druhu u nás se pod názvem Farmářské trhy – Quo vadis? bude konat 11. prosince v Praze na Letné.

Pokusí se zhodnotit dosavadní vývoj farmářských trhů, představí Asociaci farmářských trhů (více Farmářské trhy v obchoďáku neuznáváme, říká nová asociace), na problematiku se podívá pohledem spotřebitelů i pořadatelů trhů a prodejců.

Podrobnosti najdete zde: „Farmářské trhy – Quo vadis?“. Bližší informace budou průběžně zveřejňovány na www.konferenceft.cz, zde je také možné se přihlásit k účasti. Konference je otevřená všem zájemcům, kteří budou chtít využít možnosti uplatnit při této jedinečné příležitosti své názory a zkušenosti a podílet se tak i na formulaci závěrů a doporučení nejen pro Ministerstvo zemědělství.

Několik obrázků z podzimních farmářských trhů:

Tři roky s farmářskými trhy

Neuvěřitelným vývojem prošly farmářské trhy v České republice za pouhé tři roky. Tehdy, na podzim 2009, se objevily vůbec první trhy tohoto typu u nás.

Více v rozhovoru: Supermarkety musí na farmářské trhy reagovat, věří Hanka Michopulu

Server Vitalia.cz sleduje farmářské trhy od jejich počátků. První článek s farmářskou tematikou se u nás v dubnu 2010 věnoval tehdy novému farmářskému trhu na Kulaťáku v Praze 6, který patří k těm, co obstály ve zkoušce času a pokračují dodnes. Další trhy mezitím vznikaly, zanikaly, měnily termíny, místa i pořadatele.

Do jejich chodu několikrát zasáhla i politika, kdy se na jejich popularitě snažily zviditelnit komunální partaje a slibovaly hory doly, či spíše jablka brambory. Často to skončilo u slibů nebo jedné hurá akce. Objevovali se, a stále objevují, nadšenci nebo podnikavci, kteří si neuvědomují, do čeho přesně jdou a svůj záměr, ať už bohulibý nebo čistě výdělečný, neustojí. Mění se i zákazníci a celkově vnímání farmářských trhů u nás.

Protože farmářské trhy nemají žádnou „centrálu“, orientovat se v jejich nabídce není vždy snadné, zvláště vzhledem k jejich narůstajícímu množství a neustálým změnám. Proto jsme již v roce 2010 začali připravovat kalendáře farmářských trhů a pokračujeme v tom dosud. Informujeme také o zajímavém dění na trzích a i dále platí, že budeme rádi za vaše tipy a postřehy (redakce@vitalia.cz).

Po téměř třech letech sledování farmářských trhů na serveru Vitalia.cz můžeme rekapitulovat – zatímco v roce 2010 se v celé ČR během podzimu konalo týdně pouhých 24 farmářských trhů, o rok později jich už bylo 80 během jednoho týdne! A dnes? Například tento týden se v Praze prodává farmářské zboží na 28 místech, na 35 pak v dalších krajích (někde ovšem i několikrát týdně).

Letošní podzimní údaje jsou co do počtu farmářských tržišť, z nichž lze vybírat během jednoho týdne, zhruba stejné jako loni. Ale přibylo míst, kde se trhy konají pravidelně několikrát týdně, stejně jako těch, kde jsou sice pravidelně, ale jen občas, třeba jednou za měsíc. Celkově máme v naší databázi téměř 250 aktivních trhů z celé republiky. Strohá čísla nicméně mnoho nevypoví o kvalitě trhu, tu si musí ověřit sami zákazníci. U každého trhu v naší databázi můžete známkovat i vkládat vaše postřehy a komentáře.

Připravili jsme pro vás:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).