Hlavní navigace

Cizrna, pohanka a spol. Tyhle potraviny příznivě ovlivní sexuální funkce

2. 2. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Že je třeba celer považovaný za přírodní afrodiziakum, je známá věc. Jsou tu ale i další potraviny, které běžně jíme, a kromě toho, že jsou zdravé, mají také překvapivě příznivý vliv na naše sexuální funkce.

Barbora Hernychová, expertka na přirozenou stravu, doporučuje dopřávat si hlavně cizrnu, naklíčená semínka veškerých obilovin a pohanku.

„Obecně lze říci, že na vše, co se činnosti pohlavních orgánů týče, má vliv zdravé složení potravy. V tomto směru jsou nejpříznivější biopotraviny. Jsou čisté, bez pesticidů, éček, barviv a další chemie, která je přímo zabijákem nejen zdravého vývoje našich pohlavních buněk, ale celkově reprodukčních schopností organismu. Nepochybuji o tom, že zdravější složení jídelníčku dlouhodobě ovlivňuje celý náš život, tedy i sexuální. Po fyzické i psychické stránce,“ říká Barbora Hernychová. 

Cizrnu vyzdvihovali už v antice

Říká se jí královna luštěnin, chutná po oříšcích a má máslovou strukturu – navíc patří k nejlépe stravitelným luštěninám. A co její vliv na sexuální zdraví?

„Už v antické době byla cizrna často používána pro léčebné účely, věřilo se, že její konzumací je možné zvyšovat množství spermatu, podpořit tvorbu mateřského mléka či upravit menstruační cyklus,“ říká Barbora Hernychová. „Pro tyto své účinky byla proto spojována s Venuší, římskou bohyní lásky a krásy.“

Kdo nemá čas na vaření, může cizrnu koupit sterilovanou k okamžitému použití. Připravit se z ní dají saláty, pomazánky (včetně známého hummusu), polévky, orientální pokrmy, nebo se dá použít i jako netradiční příloha.

Galerie: Cizrna má v kuchyni široké využití

Semínka ovlivní činnost pohlavních orgánů

Téměř všechna semínka obilovin mají vysoký obsah vitamínu E, který má podle slov Barbory Hernychové pozitivní vliv na činnost pohlavních orgánů a na vývoj miminka. 

„Pokud chceme nechat obiloviny klíčit doma, jsou základem zdravá a kvalitní semena, bez chemického ošetření, nejlépe v biokvalitě,“ radí Barbora Hernychová. Semena lze dnes relativně pohodlně sehnat už naklíčená – dobře zásobené bývají například farmářské prodejny, ale i řetězce nebo e-shopy s potravinami už jsou na poptávku po naklíčených obilovinách i jiných rostlinách připravené.

Které rostliny jsou vhodné ke klíčení

  • Obiloviny pšenice, ječmen, žito, oves, špalda
  • Luštěniny – mungo, sója, čočka, cizrna, adzuki, hrách
  • Olejniny – dýně, sezam, len, slunečnice
  • Ostatní – pohanka, ředkev, řeřicha, ředkvička, vojtěška, quinoa, amarant, řepa

Pohanka pomůže i se silnou menstruací

„Pohanka je nutričně velmi bohatá, obsahuje vitamíny řady B, aminokyseliny a vlákninu. Posiluje naši imunitu a podporuje sexuální funkce,“ popisuje další potravinu Barbora Hernychová. Upozorňuje ale také na to, že působí dlouhodobě a aby ovlivnila vše, co má, je třeba ji jíst pravidelně. Jejím dalším benefitem je vliv na menstruaci – je totiž vhodná pro ženy, které mívají dlouhou a silnou menstruaci.

„Ale pozor, pohanka není lék, neumí zázraky přes noc, nedokáže zařídit, že ženu rázem přestane bolet břicho,“ upozorňuje Barbora Hernychová.

Pohanku můžeme do jídelníčku dostat v mnoha podobách: jako kroupy, lámanku nebo krupici. V prodejnách zdravé výživy se nabízejí třeba i pohankové palačinky nebo pohankový čaj.

Galerie: Pohanka – bylina plná zdraví

Odborná spolupráce:

Barbora Hernychová

Odbornice na přirozenou stravu ze společnosti Probio

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).