Hlavní navigace

Chorvatsko vstupuje do EU. Mění se podmínky zdravotní péče

27. 6. 2013

Sdílet

Chorvatsko, které je jedním z nejoblíbenějších cílů českých turistů, vstupuje v pondělí 1. 7. 2013 do Evropské unie. S tím se mění i některé nároky na zdravotní péči pro české občany.

Největší zdravotní pojišťovna v ČR, VZP, upozorňuje své pojištěnce na novinky, které jim přináší vstup Chorvatska do EU. „Například pro pacienty odkázané na dialýzu to znamená, že už nemusí předem žádat o souhlas pojišťovnu, ale mohou si dialýzu sami domluvit v chorvatské nemocnici. Podstatné změny se ale týkají i občanů ČR pracujících nebo bydlících v Chorvatsku,“ uvádí mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Občan ČR na dovolené v Chorvatsku

Při přechodném pobytu v Chorvatsku budou mít pojištěnci VZP nově nárok na nezbytnou péči odpovídající plánované délce pobytu, a to při předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění (klasická kartička VZP) nebo Potvrzení dočasně nahrazujícího evropský průkaz. V tomto případě musí jít o péči poskytovanou ve smluvních zdravotnických zařízeních.

Ke změně dochází i v případě, že čeští turisté potřebují čerpat nezbytnou péči spojenou s chronickými onemocněními, jako je například dialýza, kyslíková terapie, chemoterapie apod. Nově už nebude nutné žádat o předchozí souhlas zdravotní pojišťovnu a tuto péči lze čerpat na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění. Stále je ale nutné dohodnout si předem termín v chorvatském zdravotnickém zařízení, a to z důvodu volné kapacity.

I po vstupu Chorvatska do EU nicméně VZP nadále doporučuje uzavřít na cestu komerční cestovní pojištění – zdravotní péče, ke které Evropský průkaz zdravotního pojištění opravňuje, nemusí být vždy zcela dostatečná a bezplatná.

Přečtěte si: Úraz na zahraniční dovolené vyžaduje vždy hotovost. Peněženku ale vyluxovat nemusí

Občané ČR pracující v Chorvatsku

Občan ČR pracující nebo samostatně výdělečně činný v Chorvatsku bude zdravotně pojištěn v Chorvatsku včetně nároku na vydání Evropského průkazu zdravotního pojištění. Spolu s ním se stanou chorvatskými pojištěnci i jeho nezaopatření rodinní příslušníci (děti, manželka, manžel), a to i ti, kteří bydlí v ČR nebo jiném státě EU, EHP nebo ve Švýcarsku. Pro registraci je třeba navštívit některé z klientských pracovišť zdravotní pojišťovny.

Občané ČR v důchodovém věku

Čeští důchodci žijící na území Chorvatska budou mít nově nárok na plnou zdravotní péči jak v Chorvatsku, tak i v ČR. Je ale nutné, aby byli zaregistrováni u české zdravotní pojišťovny a byl jim vydán Evropský průkaz zdravotního pojištění anebo Potvrzení dočasně nahrazující evropský průkaz. Spolu s důchodci jsou zdravotně pojištěni také jejich nezaopatření rodinní příslušníci. Tato situace se netýká osob, které mají zároveň český i chorvatský důchod. 

Zdroj: TZ VZP

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).