Hlavní navigace

Čeští manažeři neumí ve volném čase odpočívat

Autor: SXC
Redakce

Ve schopnosti neřešit pracovní záležitosti ve svém volnu čeští manažeři výrazně zaostávají za dalšími zeměmi, ukázal mezinárodní výzkum. Pracovní stres si tak zbytečně zvyšují sami.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Za největší zdroj stresu na pracovišti považuje 28 procent manažerů u nás skutečnost, že neumí „vypnout“ ani ve volném čase. Vyplývá to z výzkumu pro personální společnost Robert Half International, kterého se zúčastnilo víc než 2500 manažerů a manažerek z 11 zemí světa. Výzkum popsala agentura ČTK.

Neschopnost oprostit se od pracovních záležitostí je pro respondenty spolu s vysokým pracovním vytížením nejčastější příčinou stresu na pracovišti. „Ze všech jedenácti zemí, ve kterých se průzkum uskutečnil, je u nás neschopnost manažerů relaxovat jasně nejfrekventovanější a v porovnání s ostatními dokonce dvojnásobně častější,“ popsal výsledky výzkumu ředitel Robert Half International pro ČR Aleš Křížek.

Například v Rakousku má tento problém devět procent respondentů, v Lucembursku pět procent a v Dubaji sedm procent. Nijak výrazně se ale neliší situace v Česku od ostatních států v otázce pracovní zátěže, kterou za hlavní zdroj pracovního stresu označilo 52 procent respondentů. Průměr ve všech sledovaných zemích činí 50 procent.

Rodina a soukromý život je důležitý

Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem v případě stejných mzdových podmínek a hmotných benefitů je nejpodstatnějším kritériem při volbě zaměstnání pro více jak jednu třetinu oslovených manažerů. Výsledky výzkumu ukázaly, že 37 procent manažerů se v případě pracovních nabídek se srovnatelnou mzdou rozhoduje na základě možnosti co nejlépe skloubit pracovní povinnosti se soukromým životem.

„Tento trend se dlouhodobě objevuje i v Česku, kde to potvrdilo 41 procent respondentů,“ dodal Křížek. Výrazný rozdíl mezi Českou republikou a ostatními sledovanými zeměmi se projevil v zájmu o komunikaci se zaměstnavatelem na téma rovnováhy mezi pracovním a osobním životem. Zatímco pouze 41 procent oslovených manažerů v ČR uvedlo, že probírat tuto otázku se svým nadřízeným by jim nevadilo, v ostatních sledovaných zemích tak odpovědělo 76 procent respondentů.

Zaměstnancům pomohou ke spokojenosti třeba školky

K nástrojům slaďování pracovního a osobního života se mimo jiné řadí využívání například zkráceného pracovního úvazku, pružné pracovní doby, nebo možnost práce z domova.

Skloubení práce a rodinného života slouží také nabídka firemních školek zaměstnancům firmy, případně takzvané sick-days, tedy placené volno v případě nemoci.

Mezinárodní průzkum se uskutečnil v prvním čtvrtletí mezi manažery v oblasti lidských zdrojů a financí v 11 zemích světa. Pro společnost Robert Half International jej zpracovala nezávislá agentura Heliview Research. Na otázky týkající se pracovního trhu odpovídalo z celkem 2525 manažerů více než 200 v ČR. Další země zastoupené v průzkumu jsou Rakousko, Belgie, Brazílie, Dubaj, Francie, Německo, Itálie, Lucembursko, Švýcarsko a Nizozemsko.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).