Hlavní navigace

Česku chybí pekaři. Nikdo nechce péct

30. 10. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Pekařů v ČR ubývá a klesá také počet absolventů oboru pekař. Mladé lidi profese netáhne, podle Svazu pekařů přitom situace v Evropské unii ukazuje, že se jedná o perspektivní obor.

Problematice pekařiny a perspektivám oboru se věnuje Ministerstvo zemědělství ČR ve svém aktuálním zpravodaji. Uvádí, že pekařské řemeslo se v posledních letech, podobně jako mnohé další obory, potýká s citelným nedostatkem zaměstnanců.

Podle údajů Svazu pekařů a cukrářů se u nás ročně vyučí kolem sto padesáti mladých pekařů, kteří však zdaleka nestačí pokrýt pracovní poptávku tuzemských pekáren. Těch je v ČR podle Jaromíra Dřízala, předsedy svazu, v současné době okolo sedmi set až sedmi set padesáti.

Podrobnější data ukazují, že loni ukončilo obor pekař 132 absolventů oproti 210 absolventům v roce 2005.

Počet absolventů profese pekař v ČR
Autor: Ministerstvo zemědělství ČR

Počet absolventů profese pekař v ČR

Pekařů ubylo již po roce 1989

Se zánikem velkých pekáren z éry socialismu strádala i pekařská profese. Sice se rychle objevila řada malých pekáren, stejně rychle jich však zhruba polovina zanikla. Jedním z problémů byl i nedostatek kvalifikovaných pracovníků. „Kvalifikovaní pekaři odcházeli do důchodu a noví nepřicházeli,“ popsal pro server Vitalia.cz historii pekařiny Jaroslav Albrecht, jeden z našich předních pekařských odborníků. „O pekařský obor obecně není valný zájem a učni na něj jdou jaksi z nouze. V minulosti velká část učňů měla vůbec problém dokončit základní školu. Když jsme se ptali, proč si vybrali tak krásný obor, jako je pekařina, řekli, že je nevzali na zedníka,“ uvedl znalec. A i ti, kteří obor dokončí, mnohdy končí u zcela jiné profese.

Galerie: Jak poznat dobrý chleba a jak se o něj starat 

Tento stav se sice již podle Jaromíra Dřízala zlepšil, počet absolventů je však stále nedostatečný pro obor, který zaměstnává přes dvacet tisíc lidí, a pekárny i dnes trpí velkým nedostatkem kvalifikovaných pracovníků.

Pekárny hledají posily

Svaz pekařů a cukrářů se snaží na situaci reagovat a v rámci osvětové kampaně plánuje k 1. lednu 2020 spustit nový web pro žáky základních škol a jejich rodiče s názvem www.stansepekarem.cz.

Nový web podle autorů přinese nový pohled na pekárny 21. století. Chce lákat zejména na nové technologie i zlepšující se platové podmínky v oboru. Ty se nyní dostaly zhruba na republikový průměr. Pekaři také prezentují pekařinu coby perspektivní obor: „Na příkladu vyspělých států EU je zřejmé, že profese pekař je perspektivní povolání s dobrou budoucností,“ uvádějí.


Autor: Vitalia.cz / Karel Choc

„Výroba chleba je i v 21. století současně umění i věda a pekař, který nevyrábí dobrý chléb, dlouho na trhu nevydrží,“ komentuje současnou situaci na trhu Jaromír Dřízal

Pekaře trápí i nízké ceny pečiva

Jak současně upozorňuje ministerský zpravodaj, starosti pekařům nedělá jen nedostatek lidí, ale i stagnující spotřebitelské ceny základních výrobků, jako jsou rohlíky, housky či konzumní chléb v obchodech. „Přitom k tomu v době rostoucí koupěschopnosti obyvatel není nejmenší důvod. Zákazníci si chtějí na chlebu a pečivu pochutnat a jsou si ochotni za vyšší kvalitu a čerstvost připlatit,“ uvádí.

Pekaři proto chtějí sázet na kvalitnější (a dražší) produkty a usilují o větší prostor pro regionální výrobky či pečivo se značkou kvality: vyrobeno dle „České cechovní normy“, které se čím dál více prosazují v regálech obchodních řetězců.

Podle Eurostatu je český chléb pátý nejlevnější v Evropské unii. Levnější je pouze v Rumunsku, Bulharsku, Polsku a Maďarsku. „Situace se ale začíná rychle měnit, hlavně u soukromých pekáren v Praze již dosahuje cena chleba evropského průměru. Nabídka na českém pekařském trhu je jedna z nejširších a nejpestřejších v Evropě. Tuzemské pekárny denně nabízejí přes tři stovky druhů chleba a pečiva,“ vypočítává ministerstvo zemědělství.

Test: stejné chleby, různé obaly – kde vydrží nejdéle

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).