Všechny galerie Zpět

Fotogalerie: Jak poznat dobrý chleba a jak se o něj starat

Jaroslav Albrecht: Jeden z největších odborníků pekařského oboru u nás, velký znalec a milovník chleba, se stal prvním „chlebovým sommelierem“ v ČR. Poradí, jak si usnadnit výběr chleba a zároveň prodloužit jeho životnost.  Více v článkuTesco
 • Jaroslav Albrecht

  Jaroslav Albrecht

  Jeden z největších odborníků pekařského oboru u nás, velký znalec a milovník chleba, se stal prvním „chlebovým sommelierem“ v ČR. Poradí, jak si usnadnit výběr chleba a zároveň prodloužit jeho životnost.

  Autor: Tesco

 • Pružnost

  Pružnost

  Střída chleba (měkká část) by měla být elastická a přiměřeně pórovitá. Po stisknutí by se měl chleba vrátit do svého původního tvaru. V opačném případě to značí, že je nedopečený. „V obchodě to ale netestujte,“ apeluje Jaroslav Albrecht.

  Autor: Vitalia.cz / Karel Choc

 • Barva

  Barva

  Kůrka chleba by měla být přiměřeně zabarvená, objevují se regionální odlišnosti, např. v Praze je oblíbená tmavší kaštanová barva chleba. Kůrka má být přirozeně tvrdá a zhruba 4 až 5 mm tlustá. (Na snímku Konzumní chléb roku 2017 - Hradišťan z pekárny Choustníkovo Hradiště)

  Autor: Vitalia.cz / Karel Choc

 • Tvar

  Tvar

  Regionální odlišnosti platí i u tvaru, např. v Olomouci preferují vyšší „knedlíkovitý“ tvar chleba

  Autor: Tesco

 • Vůně a chuť

  Vůně a chuť

  Chléb vám musí příjemně vonět, rozkrojte, zmáčkněte a přivoňte. Pokud jde o vůni a chuť, neexistuje žádná univerzální rada a každý se rozhodne pro to, co je mu příjemné.

  Autor: Tesco

 • Drobivost

  Drobivost

  Dobře upečený chleba by se neměl drobit, v opačném případě je to známka toho, že je špatně propečený nebo zakyselený, má pak fádní chuť i vůni a brzy začíná plesnivět. Může to být ale způsobeno i nesprávným zacházením s chlebem (skladováním, řezáním).

  Autor: Vitalia.cz / Karel Choc

 • Uskladnění

  Uskladnění

  Chleba zabalte do utěrky či plátýnka, které dokáže vstřebávat uvolňující se vodu ze skladovaného chleba. Po třech dnech je ideální utěrku či plátýnko vyměnit a vyprat. Takto zabalený chleba pak můžete bez obav uložit do chlebníku či jiného neprodyšného obalu.

  Autor: Depositphotos.com

 • Teplota skladování

  Teplota skladování

  Ideální teplota pro uskladnění chleba je pokojová mezi 20 až 25 °C, je to zároveň optimální teplota pro zpomalení jeho tvrdnutí a plesnivění

  Autor: Depositphotos.com

 • Do ledničky nikdy

  Do ledničky nikdy

  Pokud chcete váš chleba opravdu ztrestat, dejte ho do ledničky. Právě při chladírenské teplotě 0 až 10 °C probíhá v chlebu řada fyzikálně-chemických procesů, které způsobují jeho rychlé tvrdnutí (to však neplatí pro skladování při mrazírenské teplotě -18 °C a nižší, při které můžeme hermeticky zabalený chléb bez problémů skladovat řadu týdnů až měsíců, před použitím se doporučuje nechat chléb samovolně roztát).

  Autor: Depositphotos.com

 • Krájení

  Krájení

  Může se to zdát jako nepodstatná věc, ale i při obyčejném krájení můžeme chleba zásadním způsobem poškodit

  Autor: Vitalia.cz / Karel Choc

 • Krájení

  Krájení

  Pro krájení je proto nutné mít dobrý ostrý nůž nejlépe s vyšší střenkou, která nás dobře povede. Chleba pak krájet nejlépe položený na bok tak, aby se nemačkal a nepotrhal.

  Autor: Vitalia.cz / Karel Choc

 • Krájení

  Krájení

  Při samotném řezání příliš netlačit a lehce řezat jako pilkou

  Autor: Vitalia.cz / Karel Choc

 • Jak poznat dobrý chleba

  Jak poznat dobrý chleba

  Zda je chléb dobře upečený a vydrží až týden, se pozná až po jeho rozkrojení

  Autor: Tesco

 • Co člověk, to jiná chuť

  Co člověk, to jiná chuť

  Dejte vždy na vaše osobní preference. Dobrý chléb se v obchodě na první pohled pozná těžko. Je dobré vyzkoušet různé druhy i výrobce a najít si ten svůj.

  Autor: Depositphotos.com