Hlavní navigace

Budou na kolech jezdit opilí cyklisté legálně? Nejspíš ano

Zdeněk Škromach se může radovat, Senát schválil jeho návrh zákona, který by cyklistům umožnil konzumaci alkoholu. Ale je to dobře? Hlasujte v naší anketě.

Doba čtení: 1 minuta

Cyklisté budou moci při svých vyjížďkách popíjet alkohol. Alespoň to předpokládá návrh novely zákona, který schválil včera Senát a aktuálně míří do Poslanecké sněmovny.

Tento zákon je pro slušné lidi

Novelu zákona, která by cyklistům umožnila konzumaci alkoholu, navrhl Zdeněk Škromach. Dříve než byla novela podpořena, řekl: „Tento zákon je pro slušné lidi. Je to legalizace toho, co už existuje. Nakonec to víme od kolegů, že si to pivko dají a stejně jedou, tak proč jim to netolerovat v míře, která je navrhovaná. Klidně můžeme jít na půl promile. Jsem rád, že se ale shodneme na tom, že je třeba bojovat proti těm nezodpovědným, kteří se pohybují nad jeden a půl promile. Dejme lidem možnost, aby se mohli svobodně rozhodovat. Žádný zákaz ani prohibice nevedly k omezení ani snížení dopravních nehod.“

Senátor Ivo Valenta podpořil návrh místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha na liberalizaci pravidel pro cyklisty, toleranci přiměřeného množství alkoholu na kole a s tím související podporu rozvoje cykloturistiky v ČR. Na jeho vystoupení se můžete podívat na záznamu.

Ivo Valenta pak včera na svém facebookovém profilu uvedl: „Jsem rád, že zdravý rozum zvítězil a kolegové senátoři dnes podpořili novelu zákona o silničním provozu. Ta totiž mimo jiné umožňuje cyklistům jezdit po cyklostezkách a vinných stezkách s 0,8 promile alkoholu v krvi. Současně věřím, že podobný průběh bude mít také hlasování v Poslanecké sněmovně. Nesmyslné a především nepřiměřené pokuty za to, že někdo usedne za řídítka svého kola po pivu nebo pohárku vína, tak doufejme, budou brzy minulostí a my se v tomto směru konečně přidáme k ostatním vyspělým zemím, kde podobná pravidla platí již dávno.“ Naráží tím na skutečnost, že obdobná tolerance platí ve Francii a Rakousku.

Jste pro toleranci, nebo vám návrh přijde nesmyslný?

Hlasujte v naší anketě:

Anketa

Jste pro toleranci 0,8 promile u cyklistů?