Hlavní navigace

Bude stát uznávat protilátky proti covidu? Ministerstvo zahájí studii, přihlásit se do ní není možné

8. 9. 2021

Sdílet

 Autor: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví spustí v průběhu září a října studii Preval II. Jejím cílem má být doplnění informací o reálném stavu přítomnosti protilátek a buněčné imunity proti viru SARS-CoV-2.

Studie proběhne na vzorku přibližně osmi tisíc osob včetně chronických pacientů, zdravotnického personálu a osob testovaných v roce 2020 při první fázi. Výzkum proběhne v Praze a Olomouci. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Na studii spolupracuje se Státním zdravotním ústavem a Ústavem zdravotnických informací a statistiky.

Bude stát uznávat protilátky?

Jedním z cílů studie je dle ministerstva zjistit situaci v ČR a získat data, která pomohou v rozhodování o tom, zda je možné uznávat přítomnost protilátek obdobně jako například nedávno prodělanou nemoc covid-19 nebo testy na covid:

„Studie nám pomůže pochopit dynamiku šíření onemocnění covid-19 v České republice. A také nám dodá podklady pro řešení tolik diskutované otázky uznávání protilátek. Dnes máme totiž pouze dílčí a necentralizované údaje získané rozdílnými metodikami a za použití různých laboratorních metod. To je potřeba změnit. Druhá fáze studie nám s tím pomůže,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Studie Preval II bude prováděna ve třech zdravotnických zařízeních. Institut klinické a experimentální medicíny se zaměří na pacienty s chronickým onemocněním léčené přímo v IKEM a na pacienty oslovené ve spolupráci se Sociologickým ústavem Akademie věd ČR. Ve Fakultní Thomayerově nemocnici bude průzkum prováděn na vlastních zdravotnických pracovnících. Fakultní nemocnice Olomouc ve spolupráci s Univerzitou Palackého se pak primárně zaměří na osoby, které se účastnily studie Preval v dubnu a květnu 2020.

Zájemci budou osloveni, přihlásit se nelze

Do studie není možné se přihlásit, na rozdíl od předchozího testování z loňského jara. Vybrané osoby, které zastupují každou ze čtyř skupin, budou cíleně osloveny. Každá skupina má být zastoupena přibližně dvěma až třemi tisíci osob, v rámci celé studie tak bude vyšetřeno zmíněných osm tisíc lidí.

Testování je plánováno na září a říjen 2021 a závěrečné vyhodnocení bude podle ministerstva k dispozici na konci roku. „Dílčí výsledky však budou postupně předávány ministerstvu a Ústavu zdravotnických informací a statistiky a hodnoceny společně s partnerskými organizacemi projektu,“ uvádí mluvčí ministerstva Daniel Köppl.

Doplňuje, že výzkum je v souladu s mezinárodními doporučeními a jeho obdoby jsou prováděny ve velké části vyspělých zemí. Účastníkům studie bude odebrána žilní krev a následným vyšetřením se bude detekovat přítomnost protilátek proti viru SARS-CoV-2 a buněčná složka imunity.

Komerční testy na protilátky proti covidu

Přítomnost protilátek si zatím může nechat zjistit každý sám na své náklady v některé z laboratoří, tématu jsme se věnovali v článku Testy protilátek proti covidu-19: kde a za kolik se provádějí. Nicméně výsledek slouží pouze pro informaci jednotlivce, stát ji dosud nijak nezohledňuje.

Galerie: Jak probíhá test hladiny protilátek proti covidu-19

Kdy se tvoří a mizí protilátky

Protilátky třídy IgA

  • Mohou se objevit již 3. den, většinou ale až po 5. dni od nástupu příznaků onemocnění.
  • Tyto protilátky jsou charakteristické pro slizniční imunitu, a právě sliznice jsou vstupní branou pro respirační infekce – tedy i SARS-CoV-2.
  • Tyto protilátky vymizí většinou do 20.–30. dne od nástupu příznaků.

Protilátky třídy IgM

  • Objeví se asi po 8–11 dnech od nástupu příznaků onemocnění.
  • Vymizí většinou do 30.–50. dne od nástupu příznaků.

Protilátky třídy IgG

  • Ukazují na prodělanou infekci.
  • Tvoří se za 2–3 týdny po prvních příznacích onemocnění.
  • Přetrvávají v krvi několik měsíců, celková doba přetrvávání těchto protilátek je předmětem řady současných studií.

Více v článku Nejste si jistí, jestli jste měli COVID-19? Zjistí to testy na protilátky proti koronaviru.

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).