Hlavní navigace

Nechtějí riskovat, označují proto jako potenciální alergeny všechny výrobky

15. 7. 2011

Sdílet

Výrobci označují možnou přítomnost alergenů v 94 % zbytečně. Jenže alergici to nemohou vědět. Kontrolní úřad v Irsku zjistil nepřítomnost stop vajec, sóji a arašídů u 94 % výrobků, na nichž je uvedeno varování před možnou přítomností těchto alergenů, cituje portál Bezpecnostpotravin.cz zpravodaj EU Food Law.

Výrobci označují možnou přítomnost alergenů v 94 % zbytečně. Jenže alergici to nemohou vědět.

Kontrolní úřad v Irsku zjistil nepřítomnost stop vajec, sóji a arašídů u 94 % výrobků, na nichž je uvedeno varování před možnou přítomností těchto alergenů, cituje portál Bezpecnostpotra­vin.cz zpravodaj EU Food Law.

Výrobci zřejmě raději volí tuto obranu, než by provedli důkladné vyčištění zařízení mezi šaržemi, domnívají se kontroloři. Podobná praxe ale výrazně zužuje možnost výběru potravin pro alergické spotřebitele, kteří se označeným výrobkům samozřejmě vyhnou.

Irský Kontrolní úřad bezpečnosti potravin zjistil nepřítomnost alergenů u 94 % výrobků, na nichž je uvedeno, že stopy alergenů mohou obsahovat. Znamená to, že výrobci vzhledem k vysoké míře nejistoty raději připouštějí, že mohlo dojít ke kontaminaci alergenní složkou, než by se vystavovali případným sankcím z důvodu neuvedení takové složky.

Ukázal to výsledek testu na přítomnost arašídů, vajec a sóji v 229 vzorcích potravin. Jen v 6 % byla zjištěna vejce, ve 3 % byla zjištěna sója. Arašídy byly obsaženy jen v 5 % vzorků z celkových 75, na nichž bylo uvedeno varování před možnou příměsí oříšků. Je to obranný manévr pro případ, že čištění zařízení při změně sortimentu nemusí být dostačující.

Počet alergiků, kteří musí sledovat údaje na potravinách, se odhaduje na deset z tisíce, uvádí zpráva.

Na druhé straně však u 106 vzorků, na nichž nebylo uvedeno varování před alergeny, byly ve 2 % zjištěny arašídy, v 5 % zjištěna přítomnost vajec a sóji.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).