Hlavní navigace

Tip na prodloužený víkend: Bikepark Lipno!

Bike park u největší vodní nádrže České republiky se pomalu loučí se sezonou a nabízí návštěvníkům zajímavé slevy. Přijďte se projet po místní sjezdovce dříve, než ji ovládnou lyžaři, nebo si užít podzimní lipenskou přírodu. Vydat se můžete hned do několika směrů.

Helena Singerová

25. 9. 2009 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Nejběžnější oblečení Čechů: Džíny a třičko

Češi si příliš nelámou hlavu s tím, co si obléknou do práce či školy. Ráno ze skříně většinou vytahují džíny, triko či svetr. V obleku nebo kostýmu se do práce a školy vydává jen malá část Čechů. Vyplývá to z průzkumu Fashion Market 2009 společnosti Incoma GfK. Martina Drtinová ze společnosti Incoma GfK dnes ČTK sdělila, že džíny, triko či svetr jako převažující typ oblečení do práce a školy uvedlo 48 procent dotázaných, přičemž tento typ oděvů nosí téměř polovina čtyřicátníků a více než…

Martina Kopecká

24. 9. 2009 14:11
Doba čtení: 1 minuta

Poslanec navrhuje, ať si kuřáci platí léčbu ze zvláštní daně

Bojovník proti kouření, poslanec Boris Šťastný (ODS) přišel s dalším návrhem, jak znepříjemnit kuřákům život. Ti by měli na podle něj svou závislost doplácet více peněz. A s každou krabičkou cigaret, kterou si koupí, si přispějí na vlastní léčbu. Šťastný chce do konce roku navrhnout úplně novou daň na cigarety, píše server iDnes.

Martina Kopecká

24. 9. 2009 11:10
Doba čtení: 1 minuta

Pronajmu dělohu. Zn. Nabídněte cenu

Desítky žen se u nás každý rok stávají náhradními matkami. Za peníze jsou ochotny propůjčit svou dělohu cizímu dítěti. Oficiálně tuto praxi zákon zakazuje. Kdo je vlastně matkou dítěte? Ta, která si ho objednala, nebo ta, která ho prodala? A co ženy dovede k tomu, že pronajmou své tělo?

Ludmila Hamplová

24. 9. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Bikram jóga: Krev, pot a slzy!

Že je jóga jenom pro ženy? Pánové, bikram jóga je výzvou pro vás! Nejeden muž vylezl po devadesátiminutovém cvičení z místnosti vyhřáté na 42 °C po kolenou. Nejedna dívka se mezi jednotlivými polohami rozplakala. Přesto si bikram jóga získává stále větší okruh příznivců, kteří ji cvičí, třeba i denně.

Helena Singerová

24. 9. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Kraje chtějí hradit poplatky i příští rok

Kraje, kterým vládnou hejtmani zvolení za ČSSD, se chtějí dohodnout na společném postupu při hrazení zdravotnických poplatků v příštím roce. Přes propady v příjmech kvůli nižšímu výběru daní chtějí za pacienty krajských nemocnic opět zaplatit desítky milionů korun, přesnou částku ale většina regionů dosud neurčila. Vyplynulo to z ankety ČTK. Asociace krajů se podle svého šéfa a jihomoravského hejtmana Michala Haška bude problémem zabývat na pravidelné schůzi počátkem října. 

Martina Kopecká

23. 9. 2009 13:22
Doba čtení: 3 minuty

Chrudim otevírá pivovarskou cyklostezku do Medlešic

Symbolicky na Den bez aut otevřela Chrudim cyklostezku spojující město s Medlešicemi. Do budoucna by stezka měla pokračovat až do Pardubic. „Po téměř třech letech usilovné práce se narodilo dítě, o kterém se dlouho mluvilo. Tím je část cyklostezky vedoucí z Chrudimi do Pardubic. A jak to je i s dítětem, tak i toto by mělo růst,“ glosuje chrudimský místostarosta Roman Málek a dodává: „Jsme v první fázi. Do Chrudimi nám ještě kousek chybí vyřešit, ale větší část čeká na zástupce Pardubic.“

Martina Kopecká

23. 9. 2009 0:16
Doba čtení: 1 minuta

Obtěžují vás potravinoví moli? Zlikvidujte je

Nemůžete se zbavit potravinových molů? Bydlí ve vašich zásobách a moc se jim tam líbí? Ať jste udělali cokoliv, tihle malí motýlci se nedají vyhubit. Poradíme vám, jak s tímto nepřítelem bojovat a zamezit jeho výskytu.

Ludmila Hamplová

23. 9. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Mateřská centra: Mají smysl, nebo z nás tahají peníze?

Je libo cvičení nebo masáže pro dvouměsíčního kojence? Kurzů v mateřských a rodinných centrech jsou stovky. Ve větších městech je nabídka taková, že nechodit do žádného centra znamená být trochu "out". Jak najít správné mateřské centrum a na co si dát pozor při výběru kurzu?

Tereza Píchalová

23. 9. 2009 0:00
Doba čtení: 6 minut

Zákaz kouření na veřejných místech snížil počet infarktů o třetinu

Zákaz kouření na veřejných místech má podle dvou nezávislých amerických studií mnohem větší vliv na snížení počtu infarktů, než se očekávalo. V důsledku protikuřáckých opatření klesl počet infarktů v některých státech Evropy a Severní Ameriky až o třetinu, napsal server BBC. Nejnovější analýzy publikované ve dvou prestižních vědeckých časopisech Circulation a Journal of the American College of Cardiology předčily očekávání expertů nejen celkovým snížením případů, ale i rychlostí pozitivního…

Martina Kopecká

22. 9. 2009 14:15
Doba čtení: 2 minuty

Stařeckou demencí trpí 35 milionů lidí

Alzheimerovou nemocí nebo dalšími formami stařecké demence trpí ve světě přes 35 milionů lidí a jejich počet se má každých 20 let zdvojnásobit. O výsledcích studie zveřejněné u příležitosti dnešního Mezinárodního dne Alzheimerovy choroby informovalaagentura AP. Alzheimerovou chorobou, nejběžnější formou stařecké demence, trpí asi pět procent lidí ve věku 65 let a až třetina osmdesátiletých. V České republice je to asi 120.000 lidí. Většina pacientů skončí v péči psychiatrů.

Martina Kopecká

22. 9. 2009 13:58
Doba čtení: 1 minuta

Informovaný souhlas: Vědí pacienti, co podepisují?

Pacient ujíždí na vozíku na operační sál. Za ním běží sestřička a volá „Pane, pane! Potřebuji ještě něco podepsat!“ Vystrašený pacient se nahne z vozíku a udělá, co sestra řekla a podepíše takzvaný informovaný souhlas se zákrokem. Že je vám to povědomé? A koho vlastně takový podpis chrání - nemocnici, nebo pacienty?

Helena Singerová

22. 9. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Seriál o víně: Degustátorem snadno a rychle

Fascinuje mě, jak někdo dokáže v „obyčejném“ víně cítit zelená jablka, snítku máty anebo dokonce pozná, v jaké půdě réva rostla. Proto se dnes podívám na zoubek degustátorům a zkusím od nich odkoukat pár triků použitelných v běžném životě.

Ludmila Hamplová

22. 9. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jsou pro nás homosexuálové normální? Nebo se přetvařujeme?

Před dvaceti lety se u nás o homosexualitě nemluvilo. A když, tak hlavně v negativních souvislostech. Nyní se už homosexualita nepovažuje za úchylku a Češi jsou v otázkách sexuálních menšin hodnoceni jako tolerantní. Je tomu tak doopravdy? Nebo jsme se jen naučili odpovídat na otázky „tolerantně“ a „politicky korektně“?

Anna Fischerová

21. 9. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Mají veřejné cyklojízdy smysl?

O víkendu proběhl v Pardubicích a Praze cyklistický happening jako součást Evropského týdne mobility a dne bez aut. Redaktoři Vitalie byli na obou místech a kladli si otázku, čeho se dá podobnými akcemi dosáhnout. V Praze, kde mají cyklistické happeningy dlouhou tradici, totiž většinou k ničemu nevedou.

Redakce

21. 9. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Opilá ředitelka mateřské školky skončila na záchytce

Děti v mateřské škole na Moravském Předměstí v Hradci Králové v minulém týdnu hlídala opilá ředitelka školky. Policie u ní při dechové zkoušce zjistila 2,6 promile alkoholu. Pětapadesátileté ženě hrozí až roční vězení či peněžitý trest, informoval o tom server iDnes.cz. „Policisté ji odvezli na záchytnou protialkoholní stanici, kde se podrobila lékařskému ošetření. Zdravotníci ji také odebrali krev. Poté ji lékař předal rodině do domácí péče,“ uvedla mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.

Martina Kopecká

18. 9. 2009 11:13
Doba čtení: 1 minuta

Natálka bojuje po operaci s infekcí

Dvouletá Natálka, která málem uhořela při dubnovém žhářském útoku na její rodinu ve Vítkově na Opavsku, opět bojuje s infekcí. Uvedl to server Aktuálně.cz s odvoláním na matku popáleného dítěte a mluvčího ostravské fakultní nemocnice, kde je Natálka od dubna hospitalizována na tamním popáleninovém centru.

Martina Kopecká

18. 9. 2009 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Jak vzniká bio hovězí: Cesta masa od býka po steak

Nemůžete si představit život bez pořádného kusu masa? Já taky ne. Nejraději mám propečený steak. Proto jsem se vydala na farmu, abych se dozvěděla, jak žije dobytek před tím, než skončí v mém žaludku. Při své cestě jsem nevynechala ani jatka.

Ludmila Hamplová

18. 9. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Na velbloudovi po poušti Taklamakan

TIP NA VÝLET – Duny nekončícího písku. Sucho s horkem střídá v noci krutá zima. Tisíce hvězd na obloze pak ukazují kudy dál. Taková je asijská poušť Taklamakan, po které kdysi putovaly dlouhé karavany čítající i stovky zvířat. Jaké to je usednout mezi dva velbloudovy hrby a několik dní pomalu kráčet pouští?

Helena Singerová

18. 9. 2009 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Ve sprchách žijí nebezpečné bakterie

V hlavicích sprch přežívají bakterie, které mohou ohrozit osoby se slabou imunitou, například pacienty s AIDS nebo cystickou fibrózou. Vyplývá to ze studie provedené na Colaradské univerzitě a zveřejněné ve sborníku americké akademie věd. V rámci širšího výzkumu týkajícího se mikrobiologických podmínek v domácnostech, školách a veřejných budovách bylo zkoumáno v devíti různých městech pět desítek sprch. Ve třetině z nich bylo nalezeno velké množství bakterie mycobacterium avium, která u…

Martina Kopecká

17. 9. 2009 11:06
Doba čtení: 1 minuta

Noc vědců se uskuteční na 30 místech

Na zhruba 30 místech v Česku se v pátek 25. září uskuteční Noc vědců. Projekt, který se v tentýž den koná i v dalších asi 170 evropských městech, představí vědce jako „obyčejné lidi“ a vědu jako zábavu. Veřejnosti otevře hvězdárny, nejrůznější vědecká pracoviště, připraveny budou interaktivní show s fyzikálními i chemickými pokusy a další. Odhaduje se, že akci v ČR navštíví asi 15.000 lidí, řekli dnes novinářům organizátoři.

Martina Kopecká

17. 9. 2009 8:09
Doba čtení: 2 minuty

Antikoncepce pro muže je tady. Bude o ni zájem?

Vědci z Číny a z londýnské Kings College oznámili, že je na světě zřejmě první účinná antikoncepce pro muže. V jednom případě antikoncepčně působí vysoké dávky testosteronu, ve druhém jsou to látky obsažené běžně v lécích proti vysokému tlaku a na léčbu schizofrenie. Je to však bezpečné? A chtějí vůbec muži takovou antikoncepci?

Lenka Petrášová

17. 9. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak cestovat s dítětem v MHD, aby nepřišlo o nohu?

Sedmiletému Denisovi Gaidošovi amputoval eskalátor v pražském metru tři prsty na noze a část nártu. Dopravní podnik však tvrdí, že chlapec porušil přepravní řád a své zranění si vlastně může sám. Víte vůbec, jak bezpečně cestovat v MHD? A je reálné dodržet přepravní řad?

Ludmila Hamplová

17. 9. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Co musí nově obsahovat autolékárnička?

Od 15. září platí novela vyhlášky o povinné výbavě automobilů, která výrazně mění i složení autolékárničky. Na doplnění však mají řidiči čas až do konce roku 2010. Nový obsah lékárniček je totiž povinný až od 1. ledna 2011. Kdo by si chtěl pořídit novou lékárničku „poctivě" už od letošního 15. září, měl by nejspíš smůlu. Z ankety mezi náhodně vybranými lékárnami v Prazea Olomouci, kterou provedl server Aktuálně.cz, totiž vyplynulo, že je zatím neprodávají. Důvod? Jednak pozdní zveřejnění…

Martina Kopecká

16. 9. 2009 14:08
Doba čtení: 2 minuty

Omylem se postřelil, teď mu hrozí stíhání

Střelné zranění si v pondělí dopoledne způsobil nešťastnou náhodou čtyřiatřicetiletý muž z Domažlic. Střelil se nelegálně drženou zbraní, proto mu hrozí i policejní stíhání. Policie případ vyšetřuje pro podezření z nedovoleného ozbrojování, řekla dnes ČTK domažlická policejní mluvčí Vladislava Čejková. „Muž si zbraň přinesl domů v batohu, ten hodil na zem v kuchyni, přičemž došlo k výstřelu a střela mu prostřelila pravou nohu v oblasti stehna,“ uvedla. Kulka prošla nohou a pak ještě dvířky…

Martina Kopecká

16. 9. 2009 11:05
Doba čtení: do minuty

Chcete chodit v tílku? Posilujte paže!

Je to zvláštní – ačkoli většina z nás daleko častěji odhaluje paže než nohy nebo břicho, posilování této části těla ignorujeme. Jako třeba architektka Libuše, která jinak chodí do tělocvičny minimálně třikrát týdně: „Ruce neposiluji, protože si myslím, že to nepotřebuji tolik, jako třeba zadek nebo břicho“.

Drahomíra Bačkorová

16. 9. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Konec tanečních v Čechách? Nebojte se a zadejte se!

ROZHOVOR – Někdejší sláva tanečních upadá. Mladí ztrácejí o společenský tanec zájem. Místo nich se do kurzů přihlašuje stále více dospělých. Jenže ani plesová sezóna už zdaleka není to, co bývala. Jak vidí budoucnost tanečních pokračovatel rodinného podniku Opltova taneční škola Ing. Karel Oplt a taneční mistrová Marcela Obrdová?

Helena Singerová

16. 9. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Soutěž: Vyhrajte vstupenky na veletrh Harmonie 2009!

Zdravá výživa, biopotraviny a Fair Trade budou hlavními tématy 14. ročníku veletrhu Harmonie 2009, který se uskuteční od 8. do 10. října 2009 v Pražském veletržním areálu Letňany. Server Vitalia.cz je mediálním partnerem této akce a vypisuje soutěž o volné vstupenky na tuto akci.

Redakce

16. 9. 2009 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Vakcínu proti chřipce nedostanou politici, jen rizikové skupiny

V první vlně očkování proti prasečí chřipce by mělo dostat vakcínu 250.000 pacientů s chronických onemocněním a 160.000 zdravotníků. Počítá s tím návrh očkovací strategie, který dnes představila novinářům ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. V další vlně má být očkováno asi 90.000 zaměstnanců nezbytných pro chod státu.

Martina Kopecká

15. 9. 2009 15:20
Doba čtení: 2 minuty

Jeseníky se možná stanou národním parkem

Z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky by se mohl v budoucnu stát národní park. Petici za jeho vznik už podepsalo více než 3000 lidí. Vzniku národního parku nechce bránit ani ministerstvo životního prostředí, řekl ČTK po dnešním jednání s iniciátory petice, starosty a zástupci dalších institucí v Karlově Studánce ministr životního prostředí Ladislav Miko. V Česku jsou nyní čtyři národní parky.

Martina Kopecká

15. 9. 2009 14:09
Doba čtení: 2 minuty

Má smysl mobil pro seniory?

Mobily pro seniory mají jednoduché ovládání, displej s velkým písmem a také tlačítky. Stisknutím jednoho z nich si může starý člověk přivolat pomoc přímo, nebo se automaticky rozešle „esemeska“ zvoleným lidem s informací, že se něco stalo. Vše zní dobře, ale jak fungují mobily pro seniory v praxi?

Helena Singerová

15. 9. 2009 0:00
Doba čtení: 3 minuty