Hlavní navigace

Vakcína Cervarix je oficiálně i pro chlapce

18. 8. 2016

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Vakcína proti lidskému papilomaviru HPV už nebude určena jen dívkám a ženám. Cervarix je nově schválen i pro chlapce (a muže) od devíti let.

„Evropskou lékovou agenturou bylo v červnu 2016 vydáno pozitivní stanovisko k rozšíření indikace u bivalentní vakcíny Cervarix proti lidskému papilomaviru (HPV) pro chlapce/muže a k rozšíření na prevenci análních premaligních lézí a na prevenci análních karcinomů,“ informuje prof. Roman Chlíbek na serveru České vakcinologické společnosti.

Změny v indikaci vakcíny Cervarix jsou již zahrnuty do SPC – příbalové informace k léčivu. „Koncem července 2016 byl schválen nový aktualizovaný text,“ uvádí prof. Chlíbek a přikládá znění původního a aktualizovaného znění:

Původní text SPC vakcíny Cervarix: 

Cervarix je vakcína určená k podání dívkám ve věku od 9 let k prevenci premaligních genitálních lézí (cervikálních, vulválních a vaginálních) a cervikálního karcinomu, které jsou způsobeny určitými onkogenními typy lidských papilomavirů (HPV).

Nový text SPC:

Cervarix je vakcína určená k podání jedincům ve věku od 9 let k prevenci premaligních ano-genitálních lézí (cervikálních, vulválních, vaginálních a análních) a cervikálních a análních karcinomů, které jsou způsobeny určitými onkogenními typy lidských papilomavirů (HPV).

Konečné rozhodnutí European Medicines Agency a finální schválení se podle odborníka na vakcinaci očekává počátkem září 2016.

Je to další úprava v SPC Cervarixu. Před několika měsíci u této vakcíny došlo k prodloužení intervalu mezi první a druhou dávkou v dvoudávkovém schématu určeném pro děti ve věku devět až čtrnáct let.

Zdroj: Česká vakcinologická společnost www.vakcinace.eu

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).