Hlavní navigace

Zuby moudrosti jsou jen pro pitomce? Co potřebujete vědět o osmičkách

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Zuby moudrosti, osmičky, známé také jako třetí stálé stoličky, jsou vzadu v ústech posledními zuby v řadě. Na posledním místě, poslední se prořezávají, ale starostí je s nimi až dost.

Potřebujeme zuby moudrosti?

Zatímco pro naše předky byly zuby moudrosti důležité, dnes je situace jiná. Měkká potrava nevyžaduje takové mechanické zpracování v dutině ústní, jak tomu bylo v dávné minulosti. Postupné změny stravování navíc vedly ke zkrácení čelisti, zuby moudrosti tak mnohdy nemají ani dostatek místa k tomu, aby se prořezaly a správně zařadily do zubního oblouku.

Vyrostou osmičky všem?

Zuby moudrosti nevyrůstají u každého z nás, u většiny lidí se však prořezávají, ale až po sedmnáctém roce života. Horní hranice růstu „osmiček“ v zásadě neexistuje, může se stát, že někomu se začnou klubat velice pozdě. Zuby moudrosti rostou klidně až do čtyřiceti.

U některých lidí se vzhledem ke zmíněnému nedostatku místa stává, že třetí stoličky vůbec nevyrostou. To nevadí v případě, že nezpůsobují problémy a bez povšimnutí zůstávají v čelisti celý život. Stomatolog by však měl v každém případě během preventivní prohlídky nejpozději kolem šestnáctého roku života, tedy ještě dřív, než se zuby moudrosti začnou klubat, zhotovit rentgenový snímek chrupu. Ten ukáže, jak jsou zuby moudrosti v čelisti uložené, jestli vůbec mají šanci se prořezat a zda v budoucnu nehrozí potíže.

Proč musí osmičky často ven?

Někdy zuby moudrosti problémy způsobují. Je to například tehdy, když se prořezávají šikmo nebo vodorovně. V tom případě bývá mnohdy nejlepší je chirurgicky odstranit. V opačném případě totiž mohou vytlačovat jiné zuby a negativně ovlivňovat postavení, funkci a zdraví celého chrupu.

Dokonce i správně nebo částečně prořezané zuby moudrosti mohou způsobovat komplikace. Jejich poloha totiž způsobuje, že čištění je obtížné, tím pádem se i kazí víc než jiné zuby. Špatně dostupné a zároveň na sousední stoličky natěsnané zuby moudrosti jsou tak ideální živnou půdou pro bakterie, jejichž hromadění může vést k zánětu dásní a v horším případě až k parodontitidě.

Zejména pokud je zub prořezán jen částečně, nebo ještě navíc šikmo k ostatním zubům, je téměř nemožné pořádně odstranit plak, který se přirozeně usazuje na krčku zubu a následně způsobuje zánět dásně, případně celé tkáně v okolí zubu.

Musí moudrák opravdu ven? patří ostatně k nejčastějším dotazům pacientů v zubařském křesle.

Jak se pozná zánět u osmičky?

Zánět se projevuje bolestí, otokem v oblasti zubu, případně zvýšenou teplotou, zhoršeným otevíráním úst nebo bolestí vystřelující směrem k uchu. Objevit se může i zápach z úst nebo bolest a otok lymfatických uzlin. Pak bývá nejlepším řešením extrakce.

Co pomáhá po trhání zubu?

Extrakce probíhá v lokální anestezii, poté se doporučuje užívat běžné léky proti bolesti. První den po vytrhnutí je vhodné ránu chladit, nevyplachovat a vyvarovat se drobivých pokrmů, jako jsou např. oříšky, které by mohly hojení zkomplikovat. Doporučuje se čistit chrup běžným způsobem, případně vyplachovat ústa odvarem z heřmánku.

Autor článku

MDDr. Soňa Humpolíčková

Zubní lékařka

Působí na pražské Dentální klinice Jan Stuchlík.

Absolventka 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Praha.

Poskytuje komplexní zubní péči se zaměřením na estetickou stomatologii a endodoncii.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).