Hlavní navigace

TEST: srovnatelná kvalita LED a LCD televizorů

[Tisková zpráva] Televizory s LED podsvícením nemají vždy lepší obraz než ty s technologií LCD, navíc často trpí nízkou kvalitou zvuku. Spotřeba energie se u obou pohybuje v podobném rozmezí, LED televizory tedy nejsou nutně úspornější. Prokázaly to srovnávací zkoušky časopisu TEST.

Sdílet

Časopis pro spotřebitele TEST publikoval srovnávací test kvality 16 LCD, LED a plazmových televizorů nejprodávanějších úhlopříček 81, 102 a 107 cm. Test se zaměřil především na kvalitu obrazu ve standardním a vysokém rozlišení, zvuku či na pohodlnost obsluhy. Velkou roli hrála v testu spotřeba elektrické energie, jež je předmětem reklamy a mnoha nepřesných informací kolujících zejména mezi laickou veřejností. 

V rámci testování se srovnávaly i klasické LCD s LED technologií. Televizory s LED podsvícením slibují vyšší kvalitu obrazu, lepší barvy a úspornější provoz oproti klasické LCD technologii. „Test neprokázal, že by televizory s LED podsvícením měly výrazně lepší kvalitu obrazu. Kvalita kolísá u značek i u různých modelů jedné a téže značky,“ konstatuje Václav Beneš, redaktor časopisu TEST.   

Plochý design, jenž má být předností LED televizorů, často zapříčiňuje velmi nekvalitní zvuk. Příčinou jsou zejména malé reproduktory. „Kdo se nesmíří s nekvalitním zvukem, musí navíc investovat do soupravy domácího kina, což nákup již tak drahého LED televizoru značně prodraží,“ dodává Beneš. 

Vyšší spotřeba elektrické energie se tradičně projevila u testovaného plazmového televizoru. Oproti srovnatelnému LCD nebo LED televizoru je roční spotřeba testované plazmy téměř trojnásobná. „Rozdíl v ceně spotřebované elektřiny činí při běžném používání televizoru přes 1200 korun,“ upozorňuje na nevýhody plazmové technologie Beneš. U testovaných LED televizorů se spotřeba pohybovala ve stejném rozpětí jako u LCD modelů, vyšší úspornost LED technologie se tedy nepotvrdila.  

Test 16 televizorů vyšel v květnovém vydání časopisu TEST. Na www.dtest.cz je k dispozici interaktivní databáze televizorů s výsledky 128 modelů testovaných v roce 2009 a 2010. 

Zdroj: Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Zdroj: Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).