Hlavní navigace

TEST: nákup minikamery si promyslete

[Tisková zpráva] Novinka na trhu, miniaturní videokamery, které slibují natáčení ve vysokém rozlišení, je lákavá. Časopis TEST srovnal videozáznamy pořízené minikamerami s nahrávkami z mobilního telefonu, fotoaparátu, multimediálního přehrávače, ale i z „velké“ digitální kamery. Většina minikamer nenabízí oproti jiným zařízením výrazně lepší kvalitu obrazu, se zvukem jsou na tom ještě hůře.

Sdílet

Kapesní videokamery se prezentují jako přístroje, které pořizují video a fotografie ve vysokém rozlišení a umožňují jejich rychlé a pohodlné sdílení na internetu na stránkách jako youtube nebo facebook. Jejich hlavní konkurencí jsou mobilní telefony a digitální fotoaparáty vybavené kamerou.

Ve srovnání s mobilními telefony vyšly lépe kapesní videokamery. Ani mobilní telefon s vysokým rozlišením nedokázal natočit lepší snímky. Nejlepší z testovaných mobilních telefonů, co do kvality videa srovnatelný s kapesní kamerou, byl Apple iPhone 3GS.    

Výrazně kvalitnější videonahrávky lze pořídit při použití digitálního fotoaparátu. Jak jednoduché testované modely, tak pokročilé fotoaparáty byly hodnoceny stejně jako většina videokamer. „Kromě videa průměrné kvality pořídíte s fotoaparátem výrazně lepší fotografie než s kapesní videokamerou,“ shrnuje výsledky Václav Beneš.   

Pouze dvě z devíti testovaných kapesních videokamer získaly známku „dobře“. Jedná se o modely značky Flip, které jsou bohužel na českém trhu hůře dostupné. Nabízejí je především české pobočky zahraničních internetových obchodů. Ostatní modely značek Sony, Sanyo, Kodak nebo Creative získaly o stupeň horší hodnocení, tedy „uspokojivě.“ Naprostá většina testovaných kamer neumí pořídit kvalitní snímky a záznamy natočené při nízkém osvětlení jsou prakticky nepoužitelné. Ještě hůře dopadlo hodnocení kvality zvuku jednotlivých přístrojů. Mluvené slovo je často zcela přehlušeno okolním hlukem. 

Kapesní videokamera není náhradou za velkou digitální videokameru natáčející ve vysokém rozlišení. Kvalitní mobilní telefon nebo digitální fotoaparát pro pořizování videa na internet postačí.    

Test kapesních videokamer vyšel v květnovém vydání časopisu TEST. Kromě testu videokamer naleznete v květnovém vydání test vysavačů, televizorů a srovnání nabídky cestovního pojištění. 

Čtěte také:

TEST: I vysavač může být úsporný

TEST: I levné cyklocomputery jsou přesné

TEST: srovnání mobilních telefonů pro seniory

TEST testoval Apple iPad – atraktivní, ale nedokonalé řešení

Zdroj: Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).