Hlavní navigace

TEST: I vysavač může být úsporný

[Tisková zpráva] Trend snižování spotřeby elektrické energie u vysavačů pokračuje. „Zelené“ vysavače s nižší spotřebou mohou být stejně účinné jako vysavače s vysokým příkonem. Opakovaně to prokázaly testy časopisu TEST. Testy také průběžně potvrzují, že bezsáčkové vysavače bez ohledu na výši ceny jsou méně kvalitní než modely s prachovým sáčkem.

Sdílet

Časopis TEST v květnovém vydání přináší výsledky testu 20 vysavačů. Mezi testovanými přístroji byly zastoupeny jak velmi drahé modely s cenou přes deset tisíc korun, tak levné modely s cenou pod dva tisíce. Nejlevnější kvalitní vysavač se známkou „dobře“ stál necelých 3200 Kč, zatímco jeden z nejdražších, model Dyson, za téměř deset tisíc korun získal hodnocení pouze „dostatečně“. 

Test se mimo jiné zaměřil na spotřebu vysavačů v souvislosti s jejich výkonem. V předchozích letech bylo uvedeno na trh několik modelů vysavačů, které mají příkon nižší řádově o stovky wattů oproti běžným modelům. I letos byly do testu zařazeny „zelené“ modely a opět se prokázalo, že i s nižším výkonem mají stejnou účinnost odstraňování prachu a nečistot. „Mnohem důležitější než výkon vysavače je konstrukce hubice. Vysoký deklarovaný příkon o kvalitě vysavače skutečně nevypovídá,“ komentuje výsledek Václav Beneš, redaktor časopisu TEST.

Čtěte téma: Vyluxuješ, zaplatím!

Platí: Nejlevnější pomocník v domácnosti – vlastní dítě?

Některé vysavače jsou dodávány se speciální hubicí určenou pro vysávání tvrdých podlah. „Účinnost vysávání tvrdých podlah s parketovou hubicí porovnáváme s účinností kobercové hubice na tvrdých podlahách. Nepotvrdilo se, že by parketové hubice na tvrdých podlahách pracovaly mnohem lépe,“ říká Beneš. Kobercová hubice, je-li přepnutá na režim vysávání tvrdých podlah, podlahu nepoškodí.  

Žádný z testovaných bezsáčkových vysavačů nezískal celkové hodnocení „dobře“. Na vině je především nižší účinnost odstraňování a u mnohých i zadržování prachu. Čištění prachových nádob je značně nehygienické. Drahý bezsáčkový model Dyson DC 26 Allergy sice prach zadržuje dobře, ale selhává v jeho vysávání z koberců. 

Test 20 vysavačů vychází v květnovém vydání časopisu TEST. Kromě testu vysavačů naleznete v květnovém vydání testy kapesních videokamer, televizorů a srovnání nabídky cestovního pojištění. 

Zdroj: Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).