Hlavní navigace

TEST testoval Apple iPad – atraktivní, ale nedokonalé řešení

[Tisková zpráva] Elektronické čtečky knih, zvané e-booky, se rychle dostávají do obecného povědomí.

Sdílet

Novinkou, od níž si mnozí slibují revoluci v používání těchto přístrojů, je iPad od společnosti Apple. I když se u nás teprve začne prodávat, je mu věnována velká mediální pozornost. Časopis TEST otestoval nový Apple iPad. Výsledky testu jsou volně přístupné na www.dtest.cz. 

Tato elektronická čtečka knih se prezentuje jako lifestylový výrobek pro surfování po webu, organizování schůzek, čtení a psaní emailů, správu kontaktů, prohlížení fotografií a videí, poslouchání hudby a mnoho dalších věcí. Ovládání iPadu je jako u ostatních přístrojů Apple velmi pohodlné a intuitivní. Oproti iPhonu nebo iPodu má iPad 12 nových nebo upravených aplikací, například e-mailový klient, fotogalerii, mapy, poznámky a youtube.

Čtěte téma: Je pravda, že české děti nečtou?

Děti prý čtou špatně, knížky je nebaví. Raději si sednou k televizi nebo k internetu, tedy médiím, která jsou založena na obraze a tím pohodlnější pro vnímání. Je to pravda?

Pojetí iPadu je přesvědčivé. Všechny aplikace jsou dobře integrované, tak jako u ostatních výrobků Apple. Virtuální klávesnice reaguje rychle a pro psaní krátkých textů poslouží dobře. Všechny aplikace se spouštějí extrémně rychle a videa se přehrávají plynule. 

iPad nemá ani fotoaparát ani webkameru. Není podporován multitasking, nelze tedy pracovat najednou s několika aplikacemi. To vede k omezení použitelnosti iPadu. Lesklý displej někdy zrcadlí a přístroj je nutné natáčet, aby na displej bylo vidět. Největším nedostatkem je absence konektorů. „iPad postrádá dokonce i USB nebo HDMI konektor, což značně ztěžuje přenos dat,“ komentuje výsledky testu Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. Spojení s počítačem je možné pouze za použití programu iTunes. 

Jako e-book, elektronická čtečka knih, je iPad atraktivním, nikoli však dokonalým řešením. Poskytuje zdroje přesahující potřeby čtení knih. Nelze jej brát jako náhradu netbooku, protože slouží jen k prohlížení médií, nikoli k jejich vytváření. Jelikož nemá funkce mobilního telefonu, není ani konkurencí pro chytré telefony jako iPhone.

Čtěte téma: Má smysl mobil pro seniory?

Jednoduché ovládání, displej s velkým písmem a tlačítky. Vše zní dobře, ale jak fungují mobily pro seniory v praxi?

Kompletní test iPadu včetně výčtu technických údajů je volně k dispozici na www.dtest.cz.
Zdroj: Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).