Hlavní navigace

Chřipka v Česku už zabíjí nemocné

Sdílet

 Autor: SXC
Během dvou týdnů zemřelo kvůli chřipce už pět lidí. Měli sice zároveň i jiné choroby než chřipku, ale rozhodně nešlo o oslabené seniory. Mezi obětmi nemoci je i pětapadesátník.

Pod mikroskopem vypadá virus chřipky jako roztomilá poloprůsvitná kulička s mnoha tykadly. Jenomže je to zabiják, který u nás ročně usmrtí dva tisíce lidí. U letošní chřipkové epidemie, která před několika dny začala, se zatím nedá předvídat, jak velký bude počet obětí, ani jak dlouho potrvá.


Autor: Isifa.cz

Je omylem myslet si, že kvůli chřipce nejčastěji umírají ti nejslabší, tedy staří a nemocemi oslabení lidé, nebo děti,“ říká praktická lékařka Jana Šmoldasová.

Mladí muži v ohrožení

Je sice pravda, že co do počtu obětí je z těchto věkových skupin nejvíc lidí, ale řekla, bych, že největší pozor by si naopak měli dát mladí muži – třicátníci, pětatřicátníci,“ dodává lékařka.

A to proto, že právě tato věková skupina mužů se snaží stihnout práci, termíny, uzávěrky, rodinu, děti, a ještě kamarády a sport či koníčky najednou. Přitom se na rozdíl od žen nestravují moc zdravě, naopak kouří, pijí a mají přes váhu, a tak z nich stres a nedostatek vitaminů dělá ideální cíl nemoci. Do oslabené imunity udeří chřipka a muž třicátník může snáz než žena ve stejném věku zemřít na selhání srdce.

Nebo se u nich nemoc projeví minimálně tím, že má horší průběh než u ostatních lidí a třicátník na vrcholku sil tak skončí v nemocnici na kapačkách,“ dodává lékařka.

Naposledy takto zemřel muž minulý týden v Jihomoravském kraji. Zemřelému nebylo podle epidemioložky Renaty Vaverkové ani 30 let a předtím, než se nakazil, netrpěl žádnou vážnou nemocí. K těžkému průběhu nemoci u něj podle agentury ČTK přispěla těžká obezita a kouření – vážil 140 kilogramů a vykouřil krabičku cigaret denně.

Nejvíc nemocných je na Moravě

Chřipková epidemie nyní řádí ve všech krajích země, s výjimkou Prahy. Ale hygienici předpokládají, že menší nemocnost Pražanů je jednak tradiční (lidé v hlavním městě raději pracují i nemocní, nebo si na nemoc berou dovolenou, než aby přišli na nemocenské o peníze). A za druhé: chřipka se nevyhne ani Praze. Jen tu má pomalejší nástup.

Nejhůře je na tom zatím Moravskoslezský kraj a Zlínský, naopak nejlépe právě Praha a Karlovarský kraj.

Podívejte se na mapy nemocnosti zde.

Nemoci se v podstatě nedá vyhnout – jedině snad naprostou izolací doma po celé období epidemie. Všechna preventivní opatření jsou podle hygieniků notoricky známá. Podle Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu však lidé stále podceňují úplnou maličkost, která může onemocnění zabránit: mytí rukou.

Příkaz dne zní: nelíbat se, neobjímat

Myjte si často a opakovaně ruce. Mytím rukou mýdlem pod teplou tekoucí vodou se snižuje pravděpodobnost onemocnění, a pokud není voda a mýdlo k dispozici, doporučuje se použít desinfekční gely na ruce na alkoholové bázi,“ říká Kynčl. Gely stojí pár desetikorun a dají se koupit v každé lékárně.

A taky: zapomeňte na líbání a objímání na uvítanou. Alespoň dočasně. Přátelské objetí a políbení na tvář totiž v době epidemie významně zvyšuje riziko nemoci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).