Hlavní navigace

Seriál 10 největších mýtů o tloustnutí

Chceme mít pěknou postavu, nebo alespoň nemít špeky a panděra. Mnozí se proto trápí dietami a dodržují různá doporučení a pravidla. Někdy však v dobré víře můžeme na svém těle napáchat více škody než užitku. Proč tomu tak je a co děláme za chyby? Po čem vlastně tloustneme? Jaké mýty o jídle nejčastěji kolují? Pavel Suchánek z Institutu dietologie a výživy v Praze říká: „Narážíme stále na stejné věci.“

Na co se lidé nejčastěji ptají a čemu se nejvíc diví?

10 mýtů o tloustnutí: Sladidla jsou škodlivá a podporují chuť k jídlu

Sladidla v běžném jídelníčku nám neublíží, ani se kvůli nim nebudeme cpát jak šílení. Problém s náhradními sladidly při hubnutí je spíš někde jinde.

Doba čtení: 3 minuty

10 mýtů o tloustnutí: Tuky jsou nezdravé a tloustne se po nich

Tuky jsou nezbytnou součástí našeho jídelníčku. Pokud je budeme chtít ze stravy vyloučit, uškodíme si. Stejně jako když to s nimi budeme přehánět.

Doba čtení: 3 minuty

10 mýtů o tloustnutí: Snídani můžeme klidně vynechat

Nesnídat je podle dietologů chyba. Ale stejně tak je zbytečné nutit se do haldy jídla v sedm ráno. Obzvlášť když jste noční pták. I u snídaně platí, že univerzální řešení neexistuje.

Doba čtení: 4 minuty

10 mýtů o tloustnutí: Pohyb není potřeba

Chcete zhubnout a myslíte si, že stačí, když se omezíte v jídle? „Pokud chceme zhubnout, aniž bychom sportovali, dochází k hubnutí pomalu a nerovnoměrně,“ říká odborník.

Doba čtení: 3 minuty

10 mýtů o tloustnutí: Konzumace cukrů škodí

Ukazuje se, že současný frontální útok na cukry, respektive sacharidy, je minimálně sporný. „Naším největším problémem není cukr,“ říká dietolog.

Doba čtení: 4 minuty

10 mýtů o tloustnutí: Díky dietám budu štíhlejší

Tohle bude bolet. Pokud vážně chcete zhubnout dlouhodobě, musíte se připravit, že to bude běh na dlouhou trať, který se neobejde bez tělesné námahy a změny životního stylu.

25. 2. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

10 mýtů o tloustnutí: Díky hladovce půjdou kila dolů

Když budete hladovět, vaše hmotnost se možná skutečně sníží. Na chvíli. Pak to bude ještě horší než předtím.

Doba čtení: 4 minuty

10 mýtů o tloustnutí: Po light potravinách zhubnete

Je to light, dám si dvakrát! Častá chyba, navíc kombinovaná s neochotou „hnout zadkem“ samozřejmě není cestou ke štíhlé figuře.

Doba čtení: 3 minuty

10 mýtů o tloustnutí: Kofein způsobuje dehydrataci

Pro ty, kdo usilují o redukci hmotnosti, je zvlášť důležité dodržovat pitný režim a vyhnout se dehydrataci. Lidé si často myslí, že ji způsobují kofeinové nápoje, káva, čaj nebo limonády.

Doba čtení: 3 minuty

10 mýtů o tloustnutí: Večer se už nesmí jíst

Mnozí z nás se trápí dietami a dodržují různá doporučení a pravidla. Někdy však v dobré víře můžeme na svém těle napáchat více škody než užitku.

Doba čtení: 3 minuty