Hlavní navigace

šampaňské

„Andělský pšouk“ – mistrovský zvuk při otvírání sektu

V lahvi se šumivým vínem může být tlak jako v pneumatikách zatížené Škody Fabie. Zátka pak vyletí rychlostí 40 km/hod. Přitom nemá zaznít žádná dělová rána, ale jen tiché „pfff…“.

9. 5. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak zacházet se sektem a nespáchat zločin

Není všechno šampaňské, co se jako šampaňské tváří. Označujeme tak šmahem různé „bublinky“. První věc je správný výběr sektu či šumivého vína, druhá zacházení s nápojem.

Doba čtení: 5 minut

Recepty s jahodami: mají víc „céčka“ než pomeranče

Dopřejte si jahod, co hrdlo ráčí. Jsou plné vitamínů, pomáhají při vysokém tlaku, artróze i revmatismu. Dejte si jen tak nebo z nich udělejte dort a jahodové capuccino podle receptů.

21. 6. 2013 8:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak čachrovat s bublinkami? Stačí změna tlaku

Šumivá vína, lidově šampaňské či sekty, se dělí různě. Mimo jiné podle natlakování. A to je prostor pro klamání spotřebitele i daňový únik. Není zřejmé, jak rozsáhlé tyto praktiky jsou.

Doba čtení: 3 minuty

Stříbrná lžička je mýtus, bublinky v sektu nezadrží

Silvestr se neobejde bez bublinek, alespoň na půlnoční přípitek. Víte, jak je skladovat a podávat? Sommelier poradí, jak sekt „bouchnout“ a jak je to s uchováváním načaté láhve.

Doba čtení: 4 minuty

Nejsou bublinky jako bublinky: jak se dělí šumivá vína

Šampaňské, sekt, víno šumivé, perlivé… jedno mají společné – bublinky. Jaký je v nich rozdíl? Markantní, říká odborník. Co se skrývá pod etiketami?

30. 12. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty