Hlavní navigace

placebo

Věř a víra tvá tě uzdraví

Ve Švédsku kdysi provedli studii, ve které zjišťovali, co u pacientů s bolestí zad rozhoduje o tom, jak dlouho budou stonat. Ukázalo se, že rozhodující nebyla závažnost objektivního nálezu při prvním vyšetření, nýbrž verdikt lékaře, jak dlouho pacient bude stonat.

Doba čtení: 6 minut

Konec homeopatie v Čechách? Ministerstvo prý ruší placebomedicínu

Pokuta za provozování homeopatie nelékaři je vnímána jako začátek likvidace nejen homeopatů, ale veškerých léčitelů a terapeutů alternativní medicíny bez exaktního lékařského vzdělání. Tomu se samozřejmě budou dotčení „alternativní“ poskytovatelé zdravotní péče silně bránit. Mohou uspět?

Doba čtení: 12 minut

Salónní triky v rukou lékařů

Smyslové klamy mohou působit i tehdy, když si dobře uvědomujeme, že nejde o realitu. Dokonce ani na vnímání vlastního těla se nelze spolehnout… Věda toho chce využít.

Doba čtení: 4 minuty

Nepochopené placebo

Placebo většina chápe jako nějakou piluli bez léčebných účinků, kterou když spolkneme, vznikne placebo efekt – efekt pouhého podání pilule. Tato logická konstrukce je zcela nesprávná.

Doba čtení: 16 minut

Potravinové doplňky: Byznys odvádějící lidi od užívání skutečných léků

Tvrdí něco, co nemohou dokázat. Jde o závažnější klamání, než třeba u nekvalitních potravin. Náhražka léků je přece jen „vyšší level“, než náhražka masa v klobáse rostlinnou sójou.

Doba čtení: 5 minut

Homeopatie nefunguje jako klasická medicína

Homeopatie je postavena na principu, že homeopat musí poznat pacienta a právě pro něj poté vybrat vhodný přípravek. Homeopatický lék není lékem pro všechny na jednu konkrétní nemoc.

Doba čtení: 20 minut

Proč je viagra modrá

Víte, že na bolest nejlépe zabírá růžová tableta a že naopak černé pilulky nemají velký efekt a „nepůsobí“? Je to zvláštní, ale barva tablet hraje velkou roli při léčbě pacienta.

Doba čtení: 3 minuty