Hlavní navigace

datum spotřeby

Kolik jídla ušetříte, když si nebudete plést pojmy

V označení potravin „minimální trvanlivost“ a „spotřebujte do“ je velký rozdíl, ale polovina Čechů těmto pojmům nerozumí a chápe je stejně – tedy špatně.

12. 3. 2019 10:56
Doba čtení: 3 minuty

Datum spotřeby na kosmetice mnohdy chybí. Kdy už je zkažená?

Z obalu kosmetiky obvykle nelze jednoduše vyčíst datum spotřeby. Jak poznat, že kosmetický výrobek není v pořádku, ať už nově zakoupený, nebo skladovaný nějakou dobu doma?

18. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 8 minut

Potraviny se dají jíst mnohem déle, než uvádí datum

Plýtvání potravinami by snížilo lepší značení doby spotřeby. Jogurty lze jíst bez obav i po datu použitelnosti, tvrdí například šéf potravinářské komory.

Doba čtení: 4 minuty

Co se tvrdí o kažení potravin a není to pravda

Zkyslé mléko prý je delikatesa, zelenající chlupatý chleba či sýr stačí okrojit a u vajec na nějaké datum vůbec nehleďte. Podobné zaručené rady, jak zachraňovat zkažené potraviny, jsou medvědí službou.

Doba čtení: 4 minuty

Recept z Kaplice: Co s prošlým zbožím?

Seškrabat datum a prodat. SZPI zjistila úmyslné odstranění údajů o době minimální trvanlivosti u několika druhů potravin v prodejně HTH Servis, Široká ulice, Kaplice na Českokrumlovsku. K částečnému nebo úplnému odstranění dat nemohlo dojít běžnou manipulací, říká inspekce.

17. 9. 2014 15:21

Pi píp, tady jsem a jsem ve slevě!

Takhle nějak by se vám měly hlásit vaše oblíbené potraviny. Nová aplikace FoodLoop chce postupně proniknout do všech evropských supermarketů a upozorňovat zákazníky na výhodný nákup jídla, kterému se blíží konec trvanlivosti.

Doba čtení: 3 minuty

Legální prodej prošlého mléka pro kojence je alarmující

Sušené kojenecké mléko se u nás nevyrábí, dovážíme ho. Vztahují se na něj zákony EU a ty je třeba změnit: Strava pro kojence by měla mít vždy stanoven jasný a konečný termín spotřeby.

Doba čtení: 4 minuty

Španělsko leží v Čechách. Alespoň podle Kauflandu

Některé podfuky, které odhalí inspekce, působí až úsměvně. Třeba když obchod v sekci označené „Čerstvé z České republiky“ nabízí jablka se záhadnou zemí původu: Česká republika Ital.

Doba čtení: 11 minut

Češi si dobře všímají data spotřeby

Možná za to mohou potravinové skandály poslední doby, ale v každém případě z nezávislého výzkumu agentury Médea Research plyne, že většina Čechů při nákupu kontroluje data spotřeby.

Doba čtení: 1 minuta

Nové případy klamání spotřebitele

Nejčastější prohřešky obchodníků jsou manipulace s daty trvanlivosti. Podívejte se, kde vás šidí. Inspekce zveřejňuje přehled dalších závažných kontrolních zjištění v maloobchodní síti za období od 28. 4. do 14. 5. 2012. Mezi opakující se pochybení obchodníků patří podle mluvčího SZPI Pavla Kopřivy manipulace s dobou minimální trvanlivosti (DMT) a datem použitelnosti (DP). Tento prohřešek je častý zejména u sortimentu krájených sýrů a uzenářských výrobků, kde je povinnost potravinu prodat do 24…

14. 5. 2012 18:13
Doba čtení: 7 minut

Maso, uzeniny, sýry - prodejci dál podvádějí zákazníky

Aktuální přehled případů klamání spotřebitele ukazuje na klamavě označené výrobky a falšování data použitelnosti. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zveřejňuje další přehled zjištění svých kontrol. Inspektoři zachytili klamavě označené výrobky a řadu případů manipulace s datem použitelnosti.

17. 4. 2012 9:29
Doba čtení: 3 minuty

Kdy se jídlo skutečně začne kazit?

Nejen datum na obalu nebo plíseň na povrchu určuje, kdy už potravina patří do odpadu. Navíc, v některých případech se dá konzumovat i jídlo „prošlé“. Jak to poznáte?

Doba čtení: 5 minut

Vyhazujete jídlo? A je vám to hloupé?

Jídlo vyhazujeme, ale přiznáváme to neradi, jak ukázala i anketa, do níž chtěl málokdo odpovědět. Kolik potravin skončí v odpadcích? Zkuste to pár dní zaznamenávat a budete překvapení.

Doba čtení: 7 minut

Jak máte nastavenou lednici? Nejspíš špatně!

Většina lidí má v lednici nastavenou teplotu, která sice svědčí nižšímu odběru energie, ale už ne jídlu uvnitř. Jaké hodnoty skutečně zabrání tomu, aby se vám jídlo kazilo?

Doba čtení: 5 minut

Další potraviny s falšovaným datem spotřeby: Billa, Kaufland, Tesco

Na balených uzeninách a sýrech prodejci „upravili“ etikety, nevyprodané nakrájené salámy prodávali v rozporu s předpisy i další den. Inspekce zveřejnila aktuální přehled hříšníků.

Doba čtení: 2 minuty

Obchody falšují u jídla data spotřeby ve velkém

V posledním týdnu neminul den, aby nevyběhla zpráva, že obchodníci, a to i velmi známé řetězce potravin, falšují data spotřeby u potravin. Přelepují nálepky. Věříte supermarketům?

Doba čtení: 3 minuty

Konzervovaná zelenina má falešné datum spotřeby

Čtěte dobře etikety a data spotřeby a minimální trvanlivosti… Dobrá rada, jenže – jak se ukázalo, někteří obchodníci provádějí s daty kouzla tak, aby si toho kupující nevšiml.

Doba čtení: 2 minuty

Spotřebujte do, použitelnost, trvanlivost… Co znamenají data na obalu potravin?

Taky se v krámě vždy podíváte, jaké datum je vyznačeno na obalu? A víte, co ten údaj vlastně znamená? Které potraviny nemusí mít označení žádné a v čem se nejčastěji chybuje?

Doba čtení: 3 minuty