Hlavní navigace

Zkazí se hokkaido bez stopky?

Sdílet

 Autor: www.svetdyni.cz
Traduje se, že dýně bez stopky se rychle kazí, protože v místě ulomení vznikne otevřená rána, kterou do dýně snáze pronikají bakterie. Co je na tom pravdy?

Dnes se po Praze dají sehnat dýně hokkaido v rozmezí od 18,90 Kč do 22,90 Kč za kus. Tesco o uplynulém víkendu dokonce nabízelo dýně za 12,90 Kč/kg. A to už je pádný důvod ke koupi i pro toho, kdo dosud všudypřítomným dýním odolával. Oranžové krásky tak po desítkách mizí nejen z polí, ale i z obchodů. Lidé jimi zdobí zápraží i ovocné mísy. Jak dýni hokkaido uchovat co nejdéle, klidně i bez stopky?

Uchovejte dýni v mrazáku i na poličce

Přes zimu můžeme dýně uchovávat několika způsoby. Pokud máte rádi ve vánočce kandované ovoce, kandujte ji, jestli máte v oblibě dýni à la ananas, zavařte ji s hřebíčkem do kompotu, jestli máte dostatek místa v mrazáku, nakrájejte ji na kostky a dejte bez tepelné úpravy zamrazit. V zimě, až vás bude honit mlsná, stačí jednu porci vyjmout, nechat krátce rozmrazit a použít jako dýni čerstvou.

poporodni_deprese

Nenadchnul vás ani jeden způsob uchování? Ozdobte si nepoškozenými dýněmi byt a zpracovávejte je čerstvé klidně i v březnu. Důležité je dodržet pár základních podmínek: ze všech stran musí mít přísun vzduchu a samozřejmě je musíte mít celou dobu pod kontrolou. Hlavně se vzájemně nesmí dotýkat. Na domácí uskladnění vám postačí i chladnější chodba, ale zcela ideální je například klasický panelákový byt. Lepší, aby dýně v takovém bytě trochu seschla, než aby zplesnivěla.

Stopka důležitá není

Často se na internetu dozvíte, že plesniví právě dýně, které jste si zakoupili bez stopky. Ulomenou stopkou prý do dýně pronikají mikroorganismy, které zapříčiní rychlou zkázu oblíbené zeleniny. Jak nám ale potvrdil zkušený pěstitel dýní, melounů, brambor a patizonů Rudolf Starý, není to pravda. „Jde spíše o estetiku, se stopkou nebo bez ní je dýně v pořádku. Při sklízení se často stopka ulomí a nic se neděje, dýně totiž rychle zaschne,“ upřesňuje.

Odborná spolupráce

Rudolf Starý

Soukromý zemědělec, který v úrodném Polabí pěstuje brambory, cibuli, červenou řepu, cukety, melouny, lilky, patizony a dýně. Celkem obhospodařuje čtyři sta hektarů půdy. Vlastní firmu Strudo.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).