Hlavní navigace

Život tak nějak celý zdraví škodlivý

4. 1. 2010

Sdílet

Jedním z kmotrů u kolébky webového magazínu Vitalia.cz byl před několika měsíci Honza Potůček, který si projekt vymyslel a dosud byl jeho šéfredaktorem. Do vínku mu dal motto: „Váš průvodce zdravým životem“.

Honza se v budoucnu opět naplno ponoří do vln digitálního vysílání na webu DigiZone.cz, který dlouhodobě vede, a já od něj přebírám s velkým poděkováním pomyslnou průvodcovskou hůl. Jenže jsem průvodce značně chybující a pochybující; spíš hledám, kudy by se dalo jít a kde si jeden nenabije nos, než abych přikazovala směr, natož způsob, jak jít a žít.

Radost ze života

Nechci nikoho čapnout za ruku, vést jak malé děcko a udílet pokyny: „Tohle nesmíš, tohle sněz, tohle si kup, a tamto prostě musíš udělat!“ Raději bych, abychom šli tou cestou spolu a bavili se. O všem, co nás těší, i o tom, co nás trápí a štve. Abychom se na Vitalii.cz potkávali s lidmi, kteří nás upozorní, kde si můžeme ukopnout palec, již vědí, kde je jáma a jak se z ní dostat, když do ní člověk přece jen spadne.

Protože to heslo v záhlaví by klidně mohlo znít „Váš průvodce nezdravým životem“. Jak napsal kdosi v jedné internetové diskuzi: „On je totiž ten život tak nějak celý zdraví škodlivý, když má stát aspoň trochu za to. No ne?“

Co byste řekli vy, je život sám zdravý, nebo spíš nezdravý? Nebo takový, jaký si ho uděláme? Nebo takový, jak ho vnímáme?

Žít, zažít, užít, prožít …

A když už citujeme, tak ještě několikrát o životě:

 • O život můžeme přijít různě. Smrt je jen jednou z možností. (Robert Fulghum)
 • Každý den je jen jednou za život. (Neznámý autor)
 • Jak dlouho žiji, to nezávisí na mně. Ale jestli skutečně žiji, to na mně závisí. (Seneca)
Čapek Josef
 • Život se nepíše, život se žije. (Josef Čapek)
 • Vzdáte-li se kouření, pití a milování, nebudete ve skutečnosti žít déle, ale jen vám to tak bude připadat. (Sigmund Freud)
 • Drbej se, dokud žiješ, až umřeš, nic tě nebude svrbět. (Ruské přísloví)
 • Ze života se nikdo nedostane živý. (Jim Morrison)
 • Je lepší alespoň chvíli žít, než umřít v sedmdesáti, v křesle před televizí a v papučích. (Janis Joplin)
 • Délka života závisí na vnějších věcech a nikoli na mně. Na mně jen záleží, jak prožiji čas, který mi byl určen. (Móhandás Karamčand Gándhí)
 • Člověk dokáže v životě zpackat ledacos, ale nic tak dokonale jako život. (Gabriel Laub)
 • Nikdo se mě neptal, jestli se chci narodit, tak ať mi nikdo neříká, jak mám žít. (Neznámý autor)
 • Nejlepší věci v životě jsou zdarma. (Benny Goodman )

Nové koště dobře mete, …

říká se. V roli koštěte jsem tentokrát já, děkuju pěkně. Abych se tedy pokusila učinit pořekadlu zadost, už tenhle týden vám nabídneme nový seriál. Pod názvem Láska 2010 ale nečekejte žádné romantické příběhy červené knihovny. Více se dozvíte v úterý 5. ledna od jeho autorky Ivy Skochové.

Připravujeme spolupráci s dalšími zajímavými autory a kromě praktických informací se budeme snažit přinášet také glosy, komentáře a mnoho dalšího. Budeme rádi, když se s námi i ostatními čtenáři podělíte o vaše názory a zkušenosti. Protože webový magazín Vitalia.cz bude nutně trochu jako já. Trochu jako autoři, kteří do něj přispívají. A trochu jako vy, naši čtenáři.

Přeji vám, ať rok 2010 stojí za to (žít), ať vás baví a ať vás bavíme i my

za Vitalii.cz Lenka Krbcová

Jste rádi, když vám někdo radí, jak máte žít?

Zdroj: http://citaty.net, foto: SXC

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)