Hlavní navigace

Zemřít na chřipku? Zas tak výjimečné to není

27. 11. 2017

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Chřipka se zatím drží zpátky, ale hygienici předpokládají, že se trend v následujících týdnech změní a nemocnost začne stoupat. Chřipku rozhodně nepřecházejte, raději se jí vyvarujte.

Podle aktuálních informací Hygienické stanice hlavního města Prahy (HSHMP) se nemocnost akutními respiračními infekcemi (ARI – soubor akutních onemocnění postihujících dýchací cesty a chřipku) na území Prahy mírně zvýšila, přičemž nejvýraznější vzestup byl zaznamenán u dětí mezi šesti a čtrnácti lety. „Nemocnost ARI je srovnatelná se stejným obdobím loňského roku, celkově je nadále na nízké úrovni, ale předpokládáme, že se trend v následujících týdnech změní a nemocnost začne stoupat,“ popisuje aktuální stav v Praze ředitel HSHMP Jan Jarolímek. Jak se proti nákazám chránit a proč je důležité chřipku nepřecházet?

Galerie: Lidové recepty proti nachlazení a chřipce z celého světa

Zemřít na chřipku není tak výjimečné, jak se zdá

„Podle údajů Světové zdravotnické organizace, které zohledňují vyšetření protilátek, lze se značnou přesností odhadovat, že v průměru prodělá chřipku každý rok deset až dvacet procent dětí a pět až deset procent dospělých,“ uvedl pro server Vitalia.cz Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu. Typicky probíhá v epidemiích, ke kterým většinou dochází v chladném období roku. V Evropě vzniká obvykle na počátku kalendářního roku a zpravidla trvá čtyři až osm týdnů.

Průběh chřipky

Chřipka začne náhle, objeví se horečka, klidně i zimnice, bolest svalů, kloubů i hlavy. Přidá se suchý kašel, pálení krku, avšak žádná výrazná rýma. Především u dětí se někdy mohou objevit i gastrointestinální projevy (průjem, zvracení). Horečka trvá obvykle tři dny, pak postupně během dalších dvou až třech dnů klesá. Postupně mizí také ostatní příznaky, nejdéle přetrvává kašel. Nápadná únavnost může trvat i několik týdnů.

Zdroj: SZÚ

Říkáte si, tyto příznaky znám, to se vydrží a pak je to dobré? Vězte, že záludnost chřipky spočívá v tendenci ke vzniku komplikací, které dále zhoršují prognózu onemocnění. „Chřipka způsobuje časté komplikace a v jejím důsledku se nikoliv zřídka i umírá,“ varuje Jan Kynčl. Jde např. o velmi závažný chřipkový zánět plic, na nějž i při včasné intenzivní péči dle dat SZÚ umírá až polovina pacientů.

Jak chřipce předcházet? Jak posílit imunitu?

  • Kombinace vitaminu C a zinku ve čtrnáctidenní kúře, případně stejnou dobu užívejte echinaceu, která posílí imunitu.
  • Dodržujte zdravý životní styl – zařazujte dostatek ovoce a zeleniny, celozrnných obilovin, zakysaných mléčných výrobků a mořských ryb. Nezapomínejte ani na pravidelný pitný režim a otužování.
  • Odpočívejte, nepřepínejte se. Oslabujete tím své tělo, které tak snáze podlehne nákaze.
  • Řádí-li venku epidemie chřipky, je lepší se vyhnout místům s větší koncentrací lidí, jako jsou kina, divadla, supermarkety a podobně. Pokud je to jen trochu možné, minimalizujte i cestování hromadnými dopravními prostředky.
  • Často si myjte ruce.
  • I na konci listopadu se ještě stále můžete nechat očkovat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).