Hlavní navigace

Zemědělci požadují víc kontrol kvůli mase s dioxiny

18. 1. 2011

Sdílet

Aféra s německým vepřovým a vejci, v nichž se našly nebezpečné dioxiny, nekončí. Český Zemědělský svaz není spokojený s úrovní kontroly masa a dovážených potravonových výrobků do země a žádá po státu zpřísnění kontrol. „Dovozy potravin z Německa pokračují, a přitom se zde stále rozšiřuje počet farmářů a oblastí. Dovoz produktů kontaminovaných dioxinem do ČR přitom nebyl odhalen českými kontrolními organizacemi, nýbrž nás o něm informovala německá strana,“ zlobí se Miroslav Jirovský, předseda ZS…

Aféra s německým vepřovým a vejci, v nichž se našly nebezpečné dioxiny, nekončí. Český Zemědělský svaz není spokojený s úrovní kontroly masa a dovážených potravonových výrobků do země a žádá po státu zpřísnění kontrol.

Dovozy potravin z Německa pokračují, a přitom se zde stále rozšiřuje počet farmářů a oblastí. Dovoz produktů kontaminovaných dioxinem do ČR přitom nebyl odhalen českými kontrolními organizacemi, nýbrž nás o něm informovala německá strana,“ zlobí se Miroslav Jirovský, předseda ZS ČR

Stát české zákazníky nijak nechrání

České kontrolní organizace doposud ani nesdělily, ve kterých prodejnách bylo zasažené maso evidované v Německu prodáno českým občanům. „Pouhé konstatování, že zřejmě již bylo prodáno a zkonzumováno, je v této situaci nedostačující,“ dodává Jirovský.

Zemědělci proto žádají ministra zemědělství, aby přijatldůraznější opatření k ochraně českých spotřebitelů a to nejen ve vazbě na situaci v Německu, ale i například na dovoz vodou chlazených kuřat, dovozy hovězího masa ze zemí Jižní Ameriky a  podobně.

Žádáme, aby veřejnost byla informována o tom, kolik bylo v minulém roce provedeno kontrol u dovezených potravin a s jakými výsledky? Proč informace o dioxinech zveřejněná v Německu 27.12.2010, byla u nás zaregistrována až po novém roce? Kam bylo konkrétně dovezeno a kde bylo prodáno kontaminované vepřové maso?“ ptá se Zemědělský svaz ministra.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).