Hlavní navigace

Zdravotní pojišťovna Média, proslulá nekalým náborem pojištěnců, končí

29. 3. 2011

Sdílet

Lidé se však nemusí bát, že je nikdo neošetří. Média se na začátku dubna sloučí se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Pod tu přejde všech 35 000 pojištěnců i smlouvy s lékaři.

Pojišťovně Média se nepodařilo shromáždit dostatečný počet klientů, tedy 50 tisíc lidí, v zákonném limitu tak, aby mohla dál fungovat. A to přesto, že pojišťovna do náboru klientů investovala miliony korun a snažila se o získání lidí – tedy přetažení pojištěnců od jiných zdravotních pojišťoven – i nekalými praktikami.

Například si její zástupci pod různou záminkou nechali především od seniorů ukázat občanský průkaz a pak zfalšovali jejich podpisy na přestupních papírech. Takže lidé pak přišli k lékaři a byli nepříjemně překvapeni, že už nejsou u své pojišťovny, a že musí platit za ošetření v hotovosti, protože jejich lékař s pojišťovnou Média nemá uzavřenou smlouvu.

Pojišťovna se hájila, že o nekalých praktikách nic neví, protože nábor provádí najatí brigádníci. Podobně se však sama pojišťovna chovala k lékařům. „Volali mi, že mám s nimi uzavřenou smlouvu, což nebyla pravda, já s nimi žádnou smlouvu neuzavírala,“ popisuje například lékařka Andrea Landgrafová.

Nyní Média končí.

Právní rada zdravotní pojišťovny Média na svém odpoledním zasedání 21. března tohoto roku rozhodla o tom, že zdravotní pojišťovna Média se sloučí fúzí se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou,“ řekl podle agentury ČTK generální ředitel pojišťovny Média Petr Malý.

Klienti přejdou pod největší pojišťovnu v zemi

Podle vedení pojišťovny jsou za rozhodnutím dlouhodobé nejasnosti kolem financování zdravotnictví a nedostatečný počet pojištěnců. „Dlouhodobě nejsme schopni zajistit stabilitu kmene,“ dodal Malý. K definitivnímu sloučení, které musí schválit ministerstvo zdravotnictví, má dojít na začátku dubna.

Pojišťovna splnila svou zákonnou povinnost, protože toto sloučení oznámila ministerstvu zdravotnictví,“ řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Média, která získala licenci v únoru 2009, je devátou zdravotní pojišťovnou na tuzemském trhu. Poskytovala zhruba stejné preventivní programy jako VZP a osm zaměstnaneckých, ale s většími ročními limity. VZP je s více než 6,2 milionu klientů největší zdravotní pojišťovnou v Česku, existuje od roku 1992.

Pojištěnci končící pojišťovny se tak nemusí bát, že je lékaři neošetří, nebo že za ošetření budou muset platit v hotovosti. Naopak: VZP je nejstabilnější pojišťovnou na trhu a má smlouvy prakticky se všemi lékaři a zdravotnickými zařízeními v zemi.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).