Hlavní navigace

Za rychlé stárnutí kůže mohou naše zlozvyky

20. 7. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Asi není jediného člověka, který by někdy nezanedbal péči o svou pokožku. Jenže pokud se z jednoho opomenutí stane zlozvyk, kůže začíná rychle stárnout, vrásky se prohlubují a pigmentové skvrny přibývají. Nač si dát pozor?

S přibývajícími roky jsme sice bohatší o životní zkušenosti a zážitky, ale odžitý čas se nám nesmazatelně zapisuje do tváře. Zprvu jsou to drobné vrásky kolem očí, prohlubování rýhy kolem úst a později přibudou i vodorovné linky na čele, celková ztráta pružnosti a pigmentové skvrny. Stárnutí pokožky je přirozené a úplně se mu vyhnout není možné.

Existují však některé zlozvyky, které nás o mladistvý vzhled připravují dříve, než je to nevyhnutelné. Níže uvádíme některé z nich.

Opalujeme se bez ochranného krému

Pobyt na čerstvém vzduchu je samozřejmě zdraví prospěšný, ale na sluneční paprsky bychom si měli dát pozor. UV záření je totiž jednou z hlavních příčin stárnutí kůže. Proto je dobré používat na obličej i další části těla krém s vysokým ochranným faktorem, a to nejen v létě.

Zanedbáváme pitný režim

Pružnost kůže a její hladký vzhled zajišťuje především přítomnost kolagenu a kyseliny hyaluronové, což jsou látky, které na sebe vážou vodu. Pokud má náš organismus dlouhodobě vody málo, na pokožce se to projeví. Je ztenčená, dělají se na ní šupinky, má sklony k podráždění a vrásky více vystupují.

Vodu ve svém jídelníčku neomezujte ani v případě, že si připadáte nafouklí kvůli jejímu zadržování. V takovém případě je vhodnější doplnit vyvážený jídelníček přírodními přípravky. „Pro pružnost a hladký vzhled kůže jsou důležité bylinky, které jednak regenerují pokožku, ale také upravují stav vody v organismu. Na regeneraci pokožky můžeme doporučit tinkturu z penízovky, z pupenů pak len a lnici, pro hospodaření s vodou tinktury z pupenů vřesu a trubkovce,“ uvádí bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

Kouříme cigarety a často pijeme alkohol

Častá konzumace alkoholu a kouření jsou zlozvyky, za které vás nepochválí žádný lékař, a stejným strašákem jsou i v oblasti kosmetiky. Kromě toho, že zvyšují riziko řady vážných chorob, se také negativně podepisují na kvalitě pleti. Běžné cigarety obsahují látky, které přímo poškozují pojivové tkáně a snižují tvorbu kolagenu. Navíc kvůli kouření ztrácí lesk naše vlasy a žloutnou zuby.


Autor: Depositphotos

Konzumace alkoholu škodí pleti

Ani jednorázová konzumace alkoholu není prospěšná. „Při odbourávání škodlivých látek z organismu musíme podpořit játra, žlučník, dále močové ústrojí a hlavně ledviny. Při regeneraci trávicího ústrojí jsou vhodná gemmoterapeutika z ostropestřece, jalovce, ledviny posiluje vřes, od bakterií v močovém ústrojí čistí lichořeřišnice nebo celík zlatobýl. K vhodným drenážním prostředkům patří bříza, buk či jasan,“ vyjmenovává bylinkářka.

Důležitá je také regenerace organismu a zde jsou nezastupitelná gemmoterapeutika. „Pro tento účel můžeme využít pupenové tinktury z černého rybízu, lesního bezu nebo z ořešáků amerického či královského,“ dodává Jarmila Podhorná.

Konzumujeme málo ovoce a zeleniny

Antioxidanty jsou látky, které v našem těle pomáhají zabránit nežádoucím chemickým reakcím. Tedy například i změnám na povrchu pleti. Nejvíce jich najdeme v čerstvém ovoci a zelenině a pak také v různých druzích semen, fazolích nebo v čokoládě. Antioxidanty můžeme tělu dodávat také prostřednictvím bylin.

„Jelikož se tinktury a hlavně gemmoterapeutika vyrábí z čerstvého materiálu, vyrobené prostředky díky tomu obsahují antioxidanty. Nejvíce těchto látek najdeme právě v pupenových extraktech. Tyto přípravky dodávají tělu komplexy rostlinných látek, v nichž jsou přítomny růstové faktory – gibereliny a auxiny – které vysoce stimulují činnost celého organismu,“ popisuje bylinkářka.

Zanedbáváme péči o pleť

Každý večer odlíčit, vyčistit a nanést krém. Každé ráno opět vyčistit, namazat krémem a teprve pak nalíčit. Nejzákladnější denní rutina v péči o pleť je v boji proti stárnutí klíčovým pomocníkem. Když si pleť pravidelně nečistíme, zanáší se a ucpávají se nám póry. Chybějící výživa se zase projevuje vysušováním a vrásky na pleti více vystupují.


Autor: Depositphotos

Odlíčení každý den je nezbytnost

Zapomínáme se hýbat

Zdravý a přiměřený pohyb pomáhá s udržením váhy, okysličuje se při něm krev, prospívá psychice a přispívá správné funkci metabolismu. Nemusí jít hned o vrcholový sport, stačí několikrát do týdne zařadit sportovní aktivitu, která vás bude bavit a trochu se při ní zadýcháte. Aktivnější životní styl se promítne i do zdraví a svěžesti vaší pleti.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).